Quantcast
< sekcia Slovensko

FLAŠÍKOVÁ-BEŇOVÁ: Tragédia je dôsledkom nečinnosti Európskej komisie

Nákladné auto s logom slovenskej spoločnosti Hyza stojí odstavené na diaľnici A4 neďaleko Parndorfu 27. augusta 2015. V nákladnom priestore auta našli rakúski policajti zatiaľ 20 mŕtvych tiel. Foto: TASR/AP

Je veľmi smutné, nešťastné a neodpustiteľné, koľko ďalších životov muselo vyhasnúť na to, aby sa opäť táto téma začala riešiť nielen z pohľadu nadávok na utečencov, skonštatovala europoslankyňa.

Bratislava 27. augusta (TASR) - Tragédia pri rakúskej obci Parndorf nemá podľa slovenskej europoslankyne Moniky Flašíkovej Beňovej (Smer-SD) v modernej európskej histórii obdobu. "Aktuálna situácia je výsledkom neschopnosti Európskej komisie a Európskej rady prijať adekvátne riešenia," uviedla vo svojom vyhlásení.

Poukázala na to, že počet utečencov a imigrantov alarmujúco stúpa každým dňom, pričom ide o reálny problém nielen pre Taliansko a Grécko, ale aj pre Maďarsko a Rakúsko. "Európska komisia a najmä jej predseda Jean-Claude Juncker napriek alarmujúcemu stavu, ktorý rástol v letných mesiacoch, ani nenačrtol žiadne nové opatrenie, práve naopak, tvári sa, že ide o záležitosť jednotlivých členských štátov," zdôraznila europoslankyňa.

Pripomenula, že mnohé členské štáty nemajú reálne skúsenosti s takýmto exodom utečencov a imigrantov, preto za nevyhnutné považuje, aby EK v spolupráci s eurokomisárkou pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věrou Jourovou okamžite iniciovali konkrétne návrhy. "Je veľmi smutné, nešťastné a neodpustiteľné, koľko ďalších životov muselo vyhasnúť na to, aby sa opäť táto téma začala riešiť nielen z pohľadu nadávok na utečencov, ale hľadania riešení. Súčasťou komplexného riešenia musia byť aj opatrenia, ktoré povedú k vyriešeniu situácie v krajinách, odkiaľ prichádza najviac utečencov," podčiarkla Flašíková Beňová.

Európska únia by podľa nej mala konečne prevziať na seba zodpovednosť a byť iniciátorom medzinárodného riešenia vojnových konfliktov v takýchto krajinách.