Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

Fond na podporu kultúry národnostných menšín rozdelil skoro 8 mil. eur

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Správa takisto približuje aktuálne čísla, ktoré sa týkajú národnostného školstva.

Bratislava 31. mája (TASR) – Fond na podporu kultúry národnostných menšín (FPKNM) v roku 2020 prerozdelil finančnú pomoc v celkovej výške 7.950.311 eur, podporu získalo 1509 projektov. Časť z prostriedkov a projektov (448.812 eur a 161 projektov) sa týkalo mimoriadnej výzvy na riešenie dôsledkov krízovej situácie v súvislosti s pandémiou COVID-19. Vyplýva to zo Správy o postavení a právach príslušníkov národnostných menšín za obdobie rokov 2019 - 2020, ktorá bude zaradená na rokovanie vlády.

"Z regionálneho hľadiska bolo najviac podporených žiadostí v Nitrianskom kraji, za ktorým nasledoval Trnavský kraj a Bratislavský kraj. Najmenej žiadostí bolo podporených v Trenčianskom kraji a v Žilinskom kraji,“ uvádza Úrad splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny, ktorý správu pripravoval.

Správa takisto približuje aktuálne čísla, ktoré sa týkajú národnostného školstva. Spresňuje, že v sieti škôl a školských zariadení je z 3042 materských škôl 357 (11,74 %) s vyučovacím jazykom národnostnej menšiny, a to konkrétne s jazykom bulharským, maďarským, nemeckým, rusínskym a ukrajinským. V rámci základných škôl je percentuálne zastúpenie škôl s vyučovacím jazykom národnostnej menšiny 12,03 percenta (249 škôl z celkového počtu 2069 v sieti školskej sieti). V roku 2020 navštevovalo ZŠ s vyučovacím jazykom národnostnej menšiny 29.754 žiakov, z toho 29.285 navštevovalo ZŠ s vyučovacím jazykom maďarským. ZŠ s vyučovacím jazykom nemeckým navštevovalo 155 žiakov, ukrajinským 143, bulharským 69, rusínskym 67 a ZŠ s vyučovacím jazykom ruským navštevovalo 35 žiakov.

V rámci 437 stredných odborných škôl bolo 37 škôl s vyučovacím jazykom národnostných menšín, medzi 233 gymnáziami vzdelávalo 25 v jazyku národnostných menšín (maďarský, bulharský, ukrajinský, nemecký). Správa v tejto súvislosti upozorňuje, že doteraz neexistuje ani jedna stredná škola s vyučovacím jazykom rómskym a rusínskym. „Vzhľadom na zastúpenie týchto menšín, je potreba zriadenia takýchto škôl evidentná,“ konštatujú predkladatelia.

Materiál konštatuje, že jedinou samostatnou verejnou vysokou školou na Slovensku, na ktorej sa koná výučba primárne v jazyku národnostnej menšiny – v maďarskom jazyku, je Univerzita J. Selyeho v Komárne.

Správa analyzuje stav a aplikáciu jazykových práv, zastúpenie národnostného vysielania v médiách i spoločensko-politickú participáciu príslušníkov národnostných menšín, taktiež tvorbu národnej legislatívy a implementáciu medzinárodných záväzkov.