< sekcia Slovensko

FREŠO: Do konca roka bude SDKÚ-DS zastabilizovaná

Na snímke vľavo poslanci NRSR Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) a Pavol Frešo (SDKÚ-DS). Foto: TASR/Pavel Neubauer

Každý, kto ešte uvažuje o odchode z SDKÚ-DS, nech tak urobí čím skôr, vyzýva predseda strany.

Bratislava 15. decembra (TASR) - Stranu SDKÚ-DS, ktorú v poslednom čase poznačili odchody viacerých známych tvarí, chce mať jej predseda Pavol Frešo stabilizovanú do konca roka. Zároveň vyzval tých, ktorí uvažujú o odchode, aby tak spravili čo najskôr.

"Každý, kto ešte uvažuje o odchode z SDKÚ-DS, nech tak urobí čím skôr. Ideálne by bolo, aby to oznámili ešte dnes do konania Prezídia priamo ústrednej kancelárii," uviedol pred dnešným prezídiom strany Frešo. Podľa neho je z hľadiska budúcnosti SDKÚ-DS kľúčové čo najskôr ukončiť organizované, ale aj spontánne odchody zo strany.

"Nechcem, aby sa ktorýkoľvek člen SDKÚ-DS, ktorý o SDKÚ-DS nestojí, ešte aj počas blížiacich sa vianočných sviatkov trápil s touto otázkou", zdôraznil predseda strany. Niektorí túto dilemu podľa jeho slov vyriešili, iní ju riešia verejne a zbytočne tým obťažujú svoje okolie a vnášajú nedôveru medzi radových členov ale najmä voličov strany. Ako dodal, voliči v SDKÚ-DS vidia hlbší zmysel, ako len trápne hľadanie dôvodov odchodu zo strany bývalých členov vedenia. "Všetci z odídených chceli silne meniť Slovensko a svet, ale nikto z nich nechcel zmeniť seba," zdôraznil Frešo.

Z SDKÚ-DS od minulého roka odišli viaceré známe tváre, Lucia Žitňanská (dnes Most-Híd), Miroslav Beblavý (dnes Sieť), Magdaléna Vášáryová aj zakladateľ Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš. Nasledovali Martin Fedor, ktorý ide do Siete k Radoslavovi Procházkovi, a Viliam Novotný, ktorý bude pomáhať Eve Babitzovej s jej stranou Šanca. Uplynulý týždeň oznámil odchod exminister školstva Eugen Jurzyca, Jozef Mikuš, banskobystrický krajský šéf Stanislav Horník aj bratislavský krajský šéf Michal Luciak. Stranu opúšťajú aj radoví členovia, nielen funkcionári.

V Národnej rade SR zostali za SDKÚ-DS už len predseda Pavol Frešo a pokladník Ľudovít Kaník. Strana má ešte europoslancov Štefanca a Eduarda Kukana. Kukan povedal, že zostane do konca. Niektorí politológovia sa zhodujú, že strana už v podstate skončila.

ŠTEFANEC: Moje rozhodnutie nezávisí od toho, čo chce P. FrešoEuroposlanec Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) napriek dnešnej výzve svojho straníckeho predsedu Pavla Freša si necháva čas na rozhodnutie, či v SDKÚ-DS ostáva alebo nie. Potvrdil to dnes pre TASR sa tým, že jeho rozhodnutie nezávisí od toho, čo chce alebo nechce Pavol Frešo.

"Rozhodnem sa slobodne. Tak ako som sa slobodne rozhodol o vstupe do strany, rozhodnem sa aj o ďalšom svojom pôsobení. Nechám si na to čas cez Vianoce, budem sa rozprávať s ľuďmi, s ktorými ma spájali rovnaké názory. Nikto mi nebude dávať termín, ani predseda strany," vyhlásil Štefanec s dôvetkom, že chce pokojne porozmýšľať, ako ďalej.

Rednúce rady parlamentnej SDKÚ-DS Tatiana Rosová neopustí. Bývalá starostka bratislavskej mestskej časti Staré Mesto to oznámila prostredníctvom stanoviska, ktoré zaslala médiám.

„Rozhodla som sa, že z SDKÚ-DS neodchádzam, ale od 16.12. sa vzdávam všetkých funkcií vrátane funkcie predsedníčky Ústrednej rady a ostanem jej radovou členkou,“ uviedla Rosová.

So stanoviskom Rosová minulý štvrtok (11.12.) podľa jej slov oboznámila predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša a následne predsedníctvo regionálneho zväzu SDKÚ-DS v Bratislavskom kraji. Dnes ho prednesie na rokovaní Prezídia SDKÚ-DS.

Rosová v stanovisku zdôvodňuje, že nechce byť spájaná s Frešovým vedením strany. „Nechcem však prispievať k zániku politickej značky, ktorá má svoju históriu a stále aj odborný a ľudský potenciál na riešenie problémov tejto krajiny,“ vysvetlila.

V SDKÚ-DS mieni zotrvať dovtedy, kým v nej bude vidieť ľudí, „ktorým ide o budúcnosť slovenskej demokratickej pravice, a nie o mocenské ovládnutie strany bez ohľadu na úplnú stratu voličskej podpory“.

„Chcem s takýmito ľuďmi spolupracovať na programovej vízii strany a na jej konsolidácii,“ doplnila Rosová.

Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo dnes oznámil, že stranu, ktorú v poslednom čase poznačili odchody viacerých známych tvarí, chce mať stabilizovanú do konca roka. Vyzval tých, ktorí uvažujú o odchode, aby tak spravili čo najskôr.

"Každý, kto ešte uvažuje o odchode z SDKÚ-DS, nech tak urobí čím skôr. Ideálne by bolo, aby to oznámili ešte dnes do konania prezídia priamo ústrednej kancelárii," uviedol Frešo. Podľa neho je z hľadiska budúcnosti SDKÚ-DS kľúčové čo najskôr ukončiť organizované, ale aj spontánne odchody zo strany.

Z SDKÚ-DS od minulého roka odišli viaceré známe tváre, Lucia Žitňanská (dnes Most-Híd), Miroslav Beblavý (dnes Sieť), Magdaléna Vášáryová aj zakladateľ Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš. Nasledovali Martin Fedor, ktorý ide do Siete k Radoslavovi Procházkovi, a Viliam Novotný, ktorý bude pomáhať Eve Babitzovej s jej stranou Šanca.

Uplynulý týždeň oznámil odchod exminister školstva Eugen Jurzyca, Jozef Mikuš, banskobystrický krajský šéf Stanislav Horník aj bratislavský krajský šéf Michal Luciak. Stranu opúšťajú aj radoví členovia, nielen funkcionári.

V Národnej rade SR zostali za SDKÚ-DS už len predseda Pavol Frešo a pokladník Ľudovít Kaník. Strana má ešte europoslancov Štefanca a Eduarda Kukana. Kukan povedal, že zostane do konca. Niektorí politológovia sa zhodujú, že strana už v podstate skončila.