Bratislava 17. augusta (TASR) - Príprava budúcich učiteľov je jednou z oblastí, ktorej sa bude potrebné v najbližších rokoch intenzívnejšie venovať. Pre TASR to uviedla riaditeľka odboru podpory formálneho vzdelávania Národného inštitútu vzdelávania a mládeže (NIVaM) Petra Fridrichová v reakcii na nový štátny vzdelávací program, ktorý začne od septembra platiť vo všetkých prvých ročníkoch bežných základných škôl na Slovensku.
Fridrichová uviedla, že odborníci z vysokých škôl boli súčasťou tvorby nového štátneho vzdelávacieho programu a základné východiská reformy sú známe už niekoľko rokov. „Existuje preto priestor, aby sa postupne ešte výraznejšie premietli aj do vysokoškolskej prípravy budúcich pedagógov,“ povedala.
NIVaM nemá v kompetencii, aby akýmkoľvek spôsobom inicioval zmeny v príprave učiteľov. „Diskusiu o tom, čo a ako meniť, však aktívne otvárame so zástupcami vysokých škôl pripravujúcich učiteľov,“ dodala Fridrichová.
Od septembra začnú podľa nového štátneho vzdelávacieho programu učiť v prvých ročníkoch všetky bežné základné školy na Slovensku.