< sekcia Slovensko

G. Gál: Nemám dôvod a dôkaz na to, aby som neveril M. Jankovskej

Na archívnej snímke minister spravodlivosti SR Gábor Gál. Foto: TASR/Marko Erd

Štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti sa spomína v Threeme Mariana K. ako jeho opička.

Bratislava 20. augusta (TASR) – Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) nemá dôvod a dôkaz na to, aby neveril štátnej tajomníčke spomínaného rezortu Monike Jankovskej. Tá sa spomína v Threeme Mariana K. ako jeho „opička“. Časť komunikácie považuje za chvastúnstvo.

Gábor Gál sa pýtal tajomníčky Jankovskej, či sa s Marianom K. alebo Alenou Zs. pozná a poprela to, rovnako ako médiám minulý týždeň. Tvrdenia Mariana K. označil za chválenkárstvo aj v súvislosti s jeho stretnutím s predsedom koaličného Mosta-Híd Bélom Bugárom, na ktorého mal „nahučať“. „Tí, ktorí poznáte pána Bugára, viete, že jediné čo sa naňho nedá, je nahučať,“ uviedol minister.

O stav slovenského súdnictva sa nebojí vzhľadom na to, že podľa neho je na Slovensku oveľa viac čestných sudcov, prokurátorov a policajtov ako tých nečestných. Reagoval tak na tvrdenia prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorí sa na pondelňajšej (19. 8.) tlačovej besede k stavu vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka vyjadrili, že vyšetrujú trestnú činnosť predstaviteľov štátnych a justičných orgánov.

Na otázku, ako reaguje na ich výzvu, aby sa títo predstavitelia dostavili dopredu na políciu, reagoval s tým, že to bude pre nich poľahčujúca okolnosť. „Vždy je možná dohoda o vine a treste, je možné podmienečné zastavenie trestného stíhania,“ poznamenal. Dodal, že na spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní myslí aj slovenský právny poriadok a poskytuje im určité úľavy v prípade kooperácie.

Podľa údajnej komunikácie z aplikácie Threema, ktorú zverejnil Denník N, mal mať Marian K. vplyv na ministerstvo spravodlivosti cez štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú. V komunikácii s Alenou Zs. ju nazval jeho "opičkou".