< sekcia Slovensko

Reakcie politikov na údajnú komunikáciu Mariana K. s M. Jankovskou

Peter Pellegrini, archívna snímka. Foto: TASR Jaroslav Novák

Z údajnej komunikácie, ktorú opisuje Denník N, vyplýva že Marian K. a Monika Jankovská mali spoločne ovplyvňovať sudcov, ktorí rozhodovali v kauzách zmeniek TV Markíza.

Bratislava 3. októbra (TASR) - Na základe informácií, ktoré postupne prenikajú na verejnosť, je správne, že Monika Jankovská viac nesedí na stoličke štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti. Vyhlásil to predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD). Ďalšie kroky sú podľa jeho slov už v rukách polície a prokuratúry. "Tie majú voľné ruky, aby konali, ako konať majú," deklaruje premiér.

Pellegrini tak reaguje na údajnú komunikáciu medzi Marianom K. a Jankovskou, ktorú opisuje Denník N. Z nej vyplýva, že mali spoločne ovplyvňovať sudcov, ktorí rozhodovali v kauzách zmeniek TV Markíza, kým boli iba civilným sporom. Civilné konanie o zmenkách bolo prerušené po tom, ako boli Marian K. a Pavol R. obžalovaní z ich falšovania a marenia spravodlivosti. Jankovská autenticitu tejto komunikácie odmieta a tvrdí, že po Slovensku koluje niekoľko verzií tejto údajnej komunikácie. "Podnikám všetky potrebné právne kroky na svoju obranu," povedala.

G. Gál: V prípade korupcie sudcov by sa malo okamžite vzniesť obvinenie


Na snímke minister spravodlivosti SR Gábor Gál (Most-Híd) počas 168. rokovania vlády SR počas 168. rokovania vlády SR 4. septembra 2019 v Bratislave.
Foto: TASR - Martin Baumann

Podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) by mali orgány činné v trestnom konaní okamžite vzniesť obvinenie v súvislosti s medializovanou komunikáciou Mariana K. a bývalej štátnej tajomníčky rezortu za Smer-SD Moniky Jankovskej, za predpokladu, že je komunikácia naozaj z trestného spisu. Rezort preveruje zmenkové spisy aj pridelenie prípadu sudcom. TASR o tom informovala hovorkyňa ministra Zuzana Drobová.

„Ak je pravdou to, že tieto prepisy sú poskytnuté médiám z trestných spisov, a teda nimi disponujú orgány činné v trestnom konaní, mali by okamžite vzniesť obvinenie," hovorí Gál. Dodáva, že popisované skutky nezakladajú disciplinárne ani morálno-etické previnenie, ale „vážne podozrenie zo spáchania trestného činu“.

Minister podotkol, že iba po vznesení obvinenia bude môcť rezort konať a podať návrh na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcu. „Ak sa informácie nepotvrdia, obvinenie môžu orgány činné v trestnom konaní neskôr zrušiť,“ uzavrel Gál.

Šéf rezortu spravodlivosti zároveň uviedol, že si ministerstvo pred niekoľkými týždňami vyžiadalo spisy vo veci zmeniek TV Markíza a preveruje aj "elektronické prideľovanie v konkrétnom prípade (náhodný výber sudcov)".

Most-Híd: Jankovská by nemala vykonávať sudcovské povinnosti


Po dobu, kým nebude známe právoplatné rozhodnutie súdu, by nemala bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská vykonávať sudcovské povinnosti a svojej funkcie by sa mala vzdať okamžite. Pre TASR to uviedla koaličná strana Most-Híd.

Medializovanú údajnú komunikáciu Mariana K. a Jankovskej považuje strana za "mimoriadne závažné informácie". Spoločnosť má podľa Mosta-Híd právo vedieť, či sú tieto informácia pravdivé. "Preto by orgány činné v trestnom konaní mali urýchlene konať a ak vyšetrenie dokáže pravdivosť týchto informácií, vzniesť obvinenie voči tejto osobe a postaviť ju pred súd," povedala hovorkyňa strany Klára Debnár.

Opozícia žiada G. Gála a L. Praženkovú, aby konali pre kauzu M. Jankovskej


pozičné politické strany vyzvali ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) a predsedníčku Súdnej rady SR Lenku Praženkovú, aby konali v súvislosti s medializovanou komunikáciou Mariana K. a bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej. Žiadajú odvolanie Ľuboša Sádovského z postu predsedu Krajského súdu v Bratislave.

"Dokiaľ existuje možnosť, že akýkoľvek súdny prípad rozhoduje sudkyňa Jankovská alebo iní sudcovia, o ktorých prepojeniach na mafiu zatiaľ nevieme, nie je možné Slovensko považovať za právny štát," povedal poslanec za SaS Alojz Baránik. Myslí si, že Jankovská nekonala bez komplicov, zdôraznil preto potrebu odvolania Sádovského z pozície. Liberáli zároveň vyzvali Praženkovú, aby sa do ukončenia vyšetrovaní vzdala svojho postu.

Líder OĽaNO Igor Matovič vyzval v tejto súvislosti premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby prišiel s plánom, ako očistiť orgány činné v trestnom konaní a súdnictvo od skorumpovaných sudcov či prokurátorov. Dodal, že OĽaNO pozvalo predsedov opozičných demokratických strán za okrúhly stôl, aby pripravili spoločný plán. "Ľudia musia vidieť, že máme spoločný plán," zdôraznil Matovič. Poslanec za OĽaNO Gábor Grendel nepochybuje o pravosti medializovanej komunikácie. Matovič komunikáciu označil za rozloženie právneho štátu.

Sme rodina považuje medializovanú komunikáciu za najzávažnejšie zistenia, ktoré prinášajú hanbu na sudcovský stav. Súčasná situácia justície, nízka úroveň vymožiteľnosti práva či korupcia a klientelizmus podľa hnutia prispeli k nedôvere verejnosti voči štátnym inštitúciám a štátu. Zdôraznili potrebu zmeny.

"Očakávame rázne kroky voči sudcom, ktorí mohli patriť medzi ľudí Mariana K.," skonštatovala koalícia mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko (PS)-Spolu. Z medializovaných informácií je podľa nej zrejmé, že Marian K. riadil Jankovskú aj sudkyňu Zuzanu Maruniakovú. Navrhuje zastavenie činnosti podozrivých sudcov a sudkýň. Koalícia tvrdí, že konať môže minister aj Praženková iniciovaním disciplinárneho konania voči podozrivým sudcom. Dodala že, Praženková má právo navrhnúť aj dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcu.

Mimoparlamentná strana Za ľudí tvrdí, že justíciu, súdy a základy právneho štátu rozvracia strana Smer-SD. "Napriek tomu, že bola Jankovská političkou, Smer-SD ju chcel dostať do Súdnej rady," zdôraznila predstaviteľka strany Veronika Remišová s tým že nemá pochybnosti o tom, koho by Jankovská v Súdnej rade zastupovala. Vyzvala kompetentné orgány, aby začali voči podozrivým sudcom konať a postavili ich mimo funkcie.

Podobne to vidí mimoparlamentné KDH. Kritizuje, že Jankovská je naďalej sudkyňou. "Ak Jankovská vstúpi do budovy krajského súdu, po tom všetkom čo vieme, ako sudkyňa, môžeme hovoriť o totálnom zlyhaní štátu. Žiadame kompetentných, aby v tejto veci konali," skonštatovala strana.