Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 25. apríl 2025Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

Gašpar verí, že budúci týždeň bude mať koalícia 76 poslancov

Na archívnej snímke podpredseda Národnej rady (NR) Slovenskej republiky (SR) Tibor Gašpar. Foto: TASR - Martin Baumann

Ak bude aj v stredu (29. 1.) schôdza o opozičnom návrhu na vyslovenie nedôvery vláde neuznášaniaschopná, tento bod sa presunie na nasledujúcu riadnu schôdzu.

Bratislava 28. januára (TASR) - Podpredseda Národnej rady (NR) SR Tibor Gašpar (Smer-SD) verí, že na riadnej schôdzi, ktorá sa má začať budúci týždeň, bude mať koalícia potrebných 76 poslancov a možno aj viac. SNS a Hlas-SD podľa neho deklarovali, že situáciu riešia v rámci poslaneckých klubov. Zdravotnícke zákony by sa mali podľa neho schváliť podľa dohody, no riešiť sa bude ešte rozsah finančných nákladov legislatívy. Zopakoval, že koalícia sa v utorok neprezentovala pri návrhu na odvolanie vlády, pretože opozícia mala možnosť o téme diskutovať minulý týždeň a neurobila tak.

"Chcem veriť, že to bude stále viac ako 76, že schôdza prebehne, že možno bude v zúženom režime, čo sa týka programu," povedal Gašpar o tom, koľko poslancov podporí otvorenie schôdze, ktorá sa má začať o týždeň v utorok (4. 2.). Kritizoval lídra PS Michala Šimečku za jeho tvrdenia o potrebe predčasných volieb. "Strany Hlas a SNS majú za úlohu riešiť si svoju situáciu v kluboch a zatiaľ deklarujú, že 76 bude, možno aj viac," dodal s tým, že výsledok diskusií majú Hlas-SD i SNS oznámiť pred schôdzou. "Keď nebudú vedieť zabezpečiť dostatok hlasov, musí prísť nejaké riešenie, ale nebudem to riešenie teraz pomenovávať," skonštatoval Gašpar.



Vyriešiť sa podľa neho ešte musí otázka vydokladovania nákladov na zdravotnícke zákony, na ktorých sa dohodlo ministerstvo zdravotníctva s lekárskymi odborármi. "Zaviazali sme sa, že pristúpime k schváleniu týchto zákonov v tej podobe, v akej to deklaroval aj lekársky odborový zväz, ale ak to má mať iné dosahy, musíme o tom začať diskutovať," priblížil Gašpar.

Ak bude aj v stredu (29. 1.) schôdza o opozičnom návrhu na vyslovenie nedôvery vláde neuznášaniaschopná, tento bod sa presunie na nasledujúcu riadnu schôdzu. Gašpar nepovažuje za precedens, že sa v utorok na schôdzi koaliční poslanci neprezentovali. "Umožnili sme schôdzu minulý týždeň s týmto bodom. Ak niekto zo schôdze ušiel a nechcel diskutovať, je to opozícia," povedal. "Je to politická taktika, rozhodli sme sa pre túto chvíľu neprísť," doplnil.

V minulom týždni bola schôdza o odvolávaní vlády napokon neverejná. Podľa Gašpara sa dá diskutovať aj neverejne, no opozícii šlo len o cirkus pred kamerami. "Pre mňa bol dôvod, prečo musela byť neverejná schôdza, úplne jasný a konkrétny, zazneli informácie, ktoré nemôžu byť na verejnej schôdzi. (...) Ale teraz nebude koalícia skákať, ako chce opozícia," dodal s tým, že opozícii umožnili diskusiu v neverejnom režime. "Oni mohli všetko, čo chceli, povedať na tlačových brífingoch a iným spôsobom v médiách," doplnil Gašpar.

Koaličný Smer-SD zároveň dodal, že aktuálny návrh opozície na vyslovenie nedôvery je "založený na klamstvách, lžiach a výmysloch, vrátane zahranično-politickej orientácie SR, ktorá je jasne ukotvená v štruktúrach EÚ a NATO". Keďže išlo o totožné "argumenty", aké mala opozícia minulý týždeň a "pred ktorými opozícia minulý týždeň z diskusie s koalíciou zbabelo utiekla", Smer-SD nevidí dôvod na tom participovať. "Opakovaný návrh na vyslovenie nedôvery vláde SR nepriniesol žiadne nové skutočnosti, čím predkladatelia len potvrdili politikárčenie s takou závažnou témou, ako je vyslovovanie nedôvery vláde SR," uviedli z tlačového odboru Smeru-SD s tým, že z týchto dôvodov sa poslanci Smeru-SD schôdze v utorok nezúčastnili.

HRABKO: Štátny smútok v čase pohrebu pápeža je dobrý politický krok

Náboženskú vieru pokladá Hrabko za osobnú a súkromnú vec každého človeka, pápež František však bol podľa neho aj uznávanou politickou osobnosťou (správa, PODCAST, VIDEO).

- Enviroorganizácie pripravili hromadnú pripomienku k novele zákona o ochrane prírody, ktorú podporilo 3101 ľudí. Ide o piatu novelu zákona o ochrane prírody za posledné dva roky.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o tzv. covidovej amnestii a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.

- Ruský prezident Vladimir Putin v piatok prijal osobitného vyslanca amerického prezidenta Steva Witkoffa, oznámil Kremeľ.

- Tatranský národný park (TANAP) podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku. Na sociálnej sieti o tom informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa a riaditeľ TANAP-u Olexa.

- Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu a predstaviteľov autodopravcov.

- Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) podporuje výstavbu plánovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. TASR o tom v piatok informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej republiky.

- Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa stretne v pondelok (28. 4.) s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý príde na oficiálnu návštevu Slovenska. Okrem iného sa budú partneri zaoberať aj možnosťami spolupráce v oblasti energetiky.

- Slovenská advokátska komora (SAK) dôrazne odmieta akékoľvek útoky na predstaviteľov justície, či už ide o sudcov, prokurátorov, advokátov, notárov, exekútorov alebo zástupcov iných právnických povolaní.

- Poľské ministerstvo rodiny, práce a sociálnej politiky oznámilo, že v pondelok predstaví ďalší krok v procese zavádzania skráteného pracovného času. Ministerka Agnieszka Dziemianowicz-Bak zhodnotí doterajšie analýzy a načrtne budúce plány rezortu v tejto oblasti.

- Veľkou témou súčasnosti je transakčná daň. Poďme sa na ňu pozrieť a čo budeme môcť v nej opravíme. Uviedol to v piatok predseda vlády SR Robert Fico.

- Opozičná poslankyňa Národnej rady (NR) SR Vladimíra Marcinková (SaS) chce znova zákonne ukotviť právo pre maloletých pacientov na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Uviedla to na piatkovej tlačovej konferencii.

- Prezident SR Peter Pellegrini vymenoval riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Branislava Zuriana, riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Ľubomíra Klištinca a štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti SR Michala Sedliaka do hodnosti generála.

- Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) odovzdal menovací dekrét Petrovi Hullovi, ktorý bude opätovne pôsobiť vo funkcii riaditeľa Justičnej akadémie.

- Pri riadení, správe a manažovaní štátneho dlhu SR neidentifikoval Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) významné nedostatky. Rezervy sú ale v strategickom plánovaní a transparentnom informovaní. Vyplýva to z najnovšej kontroly NKÚ.

- Priame prenosy doplnené rozhovormi s relevantnými hosťami i priamymi vstupmi z Vatikánu budú vo vysielaní slovenských televízii sprevádzať sobotňajšie (26. 4.) mimoriadne vysielanie venované pohrebu pápeža Františka.

- Červená armáda na jednej strane oslobodila slovenské územie na konci svetovej vojny, no ruský režim, ktorý je stále „strojcom vojny“ na strane druhej napadol svojho suseda - Ukrajinu, a porušil tým medzinárodné právo, preto ho nemôžeme legitimizovať, uviedol Drucker.

- Do informačného systému na vzdelávanie dospelých sa zatiaľ zapojilo vyše 400 vzdelávacích zariadení. Na budúci rok by chcelo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR predstaviť balík poukážok na vzdelávanie.

- Dronový útok ruskej armády na mesto Pavlohrad na stredovýchode Ukrajiny si v noci na piatok vyžiadal najmenej tri obete na životoch a viac než desať zranených.

- Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Milan Cisarik nevyhovel návrhu obhajoby a nezastavil trestné stíhanie obžalovaného guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra Kažimíra pre premlčanie v korupčnej kauze.