Quantcast
< sekcia Slovensko

Glváč: Voľby do samosprávnych krajov by mali byť jednokolové

Martin Glváč. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Podpredseda parlamentu Glváč nevidí rozdiel v tom, keď môžeme voliť jednokolovo primátora veľkých miest, prečo by sme mali župana voliť dvojkolovo.

Bratislava 23. mája (TASR) – Podpredseda NR SR Martin Glváč (Smer-SD) chce presadiť legislatívnu zmenu, v ktorej by z dvojkolových volieb do samosprávnych krajov urobil jednokolové. "Okrem prezidentských volieb sú župné voľby jediné dvojkolové. Nevidím rozdiel, keď môžeme voliť jednokolovo primátora veľkých miest, prečo by sme mali župana voliť dvojkolovo. Má to najmä ekonomický benefit. Myslím si, že jedno kolo v kraji ušetrí milión eur. Za všetky kraje by sa ušetrilo osem miliónov," povedal v rozhovore pre portál Topky.sk podpredseda parlamentu.

"Právnici skúmajú ústavný zákon, aby sme v tomto volebnom období, keď budeme voliť budúci rok a dohodneme sa na jednom kole, aby sme predĺžili novým županom volebné obdobie na päť rokov. Tým pádom by sa v budúcnosti mohli komunálne a župné voľby konať v jednom termíne," povedal s tým, že by sa podľa neho zabezpečila vo voľbách väčšia účasť a zároveň by sa ušetrili finančné prostriedky.

Tento legislatívny návrh bol podľa jeho slov predbežne prijatý v koalícii. "V zásade s tým žiadny partner nemá problém. Treba to pripraviť na koaličnú radu a predložiť. Do konca roku keby bol tento zákon prijatý, každý kandidát by vedel v predstihu pravidlá súťaže,“ uviedol v rozhovore.

Konkrétne mená kandidátov na predsedov samosprávnych krajov podľa neho zatiaľ nepadli, ale krajskí predsedovia už o nich uvažujú. Vyberať však nebudú zo "starých kádrov".

Glváč si však myslí, že bude priestor na to, aby sa všetky politické strany dohodli na kandidátovi, ktorý by mohol poraziť Mariana Kotlebu (ĽSNS). "V prípade BBSK budeme aj s opozičnými poslancami uvažovať o kandidátovi, ktorý ho môže poraziť," povedal.

Uznáva, že poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko Mariana Kotlebu boli legitímne zvolení do parlamentu, nadviazanie kontaktov s nimi však vylučuje.