Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Slovensko

Gy. Gyimesi: Ak budem na kandidátke Aliancie, tak na 150. mieste

Na archívnej snímke poslanec NRSR György Gyimesi. Foto: TASR Jaroslav Novák

Predseda Republikovej rady Aliancie László Sólymos už reagoval, že odmieta byť na jednej kandidátke s Gyimesim.

Bratislava 4. mája (TASR) - Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR György Gyimesi potvrdil, že by mohol kandidovať za mimoparlamentnú maďarskú stranu Aliancia zo 150. miesta. Rokovania ešte nie sú ukončené. Poslanec tvrdí, že problém s jeho osobou má zopár jednotlivcov z platformy Mosta-Híd.

Platformy Spolupatričnosť ani SMK nemajú podľa Gyimesiho problém s tým, aby kandidoval za Alianciu. "Je tu zopár politikov Mosta-Híd, ktorí to odmietajú, ktorí chcú rozdeliť kandidátku alebo minimálne na nej byť nechcú," povedal poslanec novinárom s tým, že on žiadne ultimáta nedáva a chce, aby na kandidátke boli všetci.

Rokovania sa podľa neho ešte neukončili, dohodli sa zatiaľ na 150. priečke. "Teraz sa dohadujeme na tom, aby ostatné platformy s tým boli v poriadku," doplnil. Problémy s jeho osobou považuje za žabomyšie vojny. Dodal, že rovnaké hodnoty, aké má on, má 50 percent strany, ako aj ďalší jednotlivci. "Ak sa boja, že preváži sociálno-konzervatívny rozmer strany, tak je na nich, aby ho vedeli vykompenzovať," reagoval na predstaviteľov Aliancie, ktorí s ním majú problém.

Tí, ktorí majú záujem, aby mala maďarská komunita po voľbách inštitucionálne zastúpenie v parlamente, budú podľa Gyimesiho na kandidátke Aliancie. Zároveň dodal, že ak by prijal ponuku lídra OĽANO Igora Matoviča a išiel by na ich kandidátku, rozdeľoval by Maďarov. Myslí si, že v tom prípade by sa Aliancia nedostala do parlamentu. Kandidatúrou za Alianciu teda podľa svojich slov nič nerozdeľuje, ale, naopak, spája. Gyimesi vylúčil, že by po prípadnej nedohode s Alianciou napokon šiel do volieb na kandidátke OĽANO.

Predseda Republikovej rady Aliancie László Sólymos už reagoval, že odmieta byť na jednej kandidátke s Gyimesim. Zároveň obviňuje SMK z podvodu voči spojencom. Za Gyimesiho presadzovaním vidí záujem úzkej skupiny ľudí vo vnútri strany, ktorá nerešpektuje stanovy ani konsenzus medzi platformami Aliancie, čo podľa neho môže reálne viesť k rozpadu.

Predstavitelia platformy Most-Híd deklarovali, že pri kandidátnej listine Aliancie nemajú výhrady voči kandidatúre členov SMK a Spolupatričnosti. Pripomenuli však, že podľa stanov strany možno predložiť zoznam kandidátov na republikovej rade až po schválení republikovým grémiom a o kandidátke nemôže rozhodnúť len predseda Aliancie.

"O kandidatúre pána Gyimesiho momentálne prebiehajú rokovania aj s ním, ako aj v rámci strany Aliancia," reagovala pre TASR hovorkyňa Aliancie Klára Magdeme. "Sme si vedomí toho, že zo strany môžu odísť jednotlivci. Nie však celá platforma," odpovedala na otázku, či by mohla platforma Mosta-Híd odísť zo strany.