Quantcast
< sekcia Slovensko

Hallová: Slovensko-americká obranná spolupráca nie je žiadnou novinkou

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Hlavným zámerom DCA posilnenie bezpečnosti Slovenska, uviedla Tara Hallová, hovorkyňa Veľvyslanectva USA na Slovensku.

Bratislava 20. januára (TASR) - Dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR a vládou Spojených štátov amerických (DCA) nevytvára na Slovensku stále americké základne ani neumožňuje americkým silám vstup na Slovensko bez súhlasu. Pre TASR to uviedla Tara Hallová, hovorkyňa Veľvyslanectva USA na Slovensku.

"Dohoda posilní postavenie Slovenska v rámci Severoatlantickej aliancie (NATO), vlastné obranné kapacity Slovenska a umožní krajine profitovať z investícií financovaných USA do slovenskej obrannej infraštruktúry. DCA nevytvára na Slovensku stále základne ani neumožňuje americkým silám vstup na Slovensko bez súhlasu," uviedla Hallová.

Slovensko-americká obranná spolupráca podľa Hallovej "nie je žiadnou novinkou" a nová dohoda túto kooperáciu len uľahčuje. Podľa nej je hlavným zámerom DCA posilnenie bezpečnosti Slovenska. Zdôraznila, že USA majú podobné dohody s veľkou väčšinou ďalších spojencov v NATO vrátane slovenských susedov Maďarska a Poľska.

Tara Hallová odmietla argumenty slovenskej opozície, že americkým vojakom pôsobiacim na Slovensku nebude hroziť trestnoprávna zodpovednosť. "Nie je to pravda. Ustanovenia DCA o jurisdikcii sú v súlade s tým, na čom sa iní spojenci NATO bilaterálne dohodli so Spojenými štátmi. Dohoda uznáva slovenské právo a jurisdikciu, pričom je v súlade s dohodami NATO o disciplinárnych opatreniach voči ozbrojeným silám. Podľa Dohody o štatúte vojsk (SOFA) NATO a podľa DCA budú Spojené štáty počas vyšetrovaní a príslušných súdnych konaní úzko spolupracovať s miestnymi úradmi," uviedla.

Korešpondentka amerického denníka The New York Times (NYT) Helene Cooperová minulý týždeň publikovala článok, v ktorom napísala, že Spojené štáty zvažujú prípadný výcvik ukrajinských povstalcov vo "východnom krídle NATO", konkrétne v Rumunsku, Poľsku či na Slovensku. Predseda slovenskej opozičnej strany Smer-SD Robert Fico naznačil, že vďaka DCA takýto výcvik na území SR bude možný – čo Smer-SD odmieta. Hallová v reakcii na otázku TASR uviedla, že neexistuje žiadna súvislosť medzi DCA a pretrvávajúcim napätím medzi Ruskom a Ukrajinou.

"O DCA sa rokuje už štyri roky. Ako som už uviedla – žiadne americké jednotky nevstúpia na Slovensko bez výslovného povolenia a súhlasu slovenskej vlády," uviedla hovorkyňa a dodala, že Veľvyslanectvo USA na Slovensku nevníma aktuálnu diskusiu o DCA na slovenskej politickej scéne ako problém. Zdravú diskusiu považuje za nevyhnutnú súčasť demokracie.

Obranná zmluva rozdeľuje politickú scénu na Slovensku. Kým opozícia na čele so Smerom-SD tvrdí, že zmluva je nevýhodná pre Slovensko a ohrozuje suverenitu krajiny, predstavitelia vlády toto tvrdenie odmietajú. Hlava štátu o dohode hovorila s premiérom, predsedom Národnej rady SR aj ministrom obrany a zahraničných vecí.