Quantcast
< sekcia Slovensko

Na letisku havaroval Boeing, budúci záchranári nacvičovali zásah

Taktické cvičenie, prvé takéhoto rozsahu v SR a ČR, "letecká nehoda s hromadným postihnutím osôb“ sa uskutočnila vo štvrtok 31. októbra 2013 priamo na letiskovej ploche bratislavského Letiska M. R. Štefánika – Airport Bratislava, a. s. Na cvičení sa zúčastnili hasičské, záchranné, bezpečnostné a prevádzkové zložky Letiska Bratislava, študenti a pedagógovia vysokých škôl v bakalárskom študijnom odbore zdravotnícky záchranár zo SR a ČR. Na snímke taktické záchranárske cvičenie. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Nácviku sa dnes zúčastnilo vyše 170 ľudí, z toho 84 študentov, budúcich záchranárov, 41 hasičov letiska, 20 policajtov i pyrotechnikov, ako aj ďalšie prevádzkové zložky letiska.

Bratislava 31. októbra (TASR) - Počas pristávacieho manévru dnes na bratislavskom letisku havaroval Boeing 747. V lietadle z Moskvy cestovali stovky pasažierov, nehoda si vyžiadala vyše 300 zranených. Asi päťdesiatka z nich bola v ťažkom stave, niektorí cestujúci boli mŕtvi. Nešlo však o skutočnú udalosť. Priamo na rolovacej dráhe Letiska M. R. Štefánika totiž dnes prebiehalo taktické cvičenie. Počas približne hodiny študenti - budúci záchranári ošetrili takmer polovicu zranených.

Študenti si tak mali vyskúšať, ako to prebieha pri nehode s hromadným postihnutím osôb, teda pri najväčšom nešťastí, aké sa na letisku môže stať. "Cieľom nášho cvičenia bolo dať našim budúcim záchranárom priestor, aby si v takomto špecifickom a atraktívnom prostredí mohli vyskúšať svoje znalosti, ktoré nadobudli v teoretickej rovine v škole. Práve letisko je priestor, kde sa často s nejakou mimoriadnou udalosťou počíta," vraví Dagmar Tomčányová z občianskeho združenia Salus Vitalis, ktoré cvičenie spolu s bratislavským letiskom zorganizovalo.Počas prvej hodiny budúci záchranári ošetrili 143 zranených. Dnes sa ale mali hlavne naučiť komunikovať a spolupracovať v rámci integrovaného záchranného systému, aby na mieste prípadnej skutočnej nehody potom nevznikol chaos. "Išlo hlavne o to, aby si vyskúšali organizáciu zásahu priamo na mieste. Možno sa preto mohlo zdať, že pacienti dlho neboli ošetrovaní, ale riešili sme hlavne odovzdávanie informácií z miesta zásahu, komunikáciu, určenie veliteľov, triedenie cestujúcich či postavenie hniezda zranených, kam ich záchranári potom umiestnili a kde boli podľa priorít ošetrenia vytriedení," opísala Tomčányová.

Keď pracovníci riadiacej veže počas simulovanej akcie spozorovali, čo sa na pristávacej ploche stalo, na miesto vyrazili letiskoví hasiči a penou uhasili požiar motorov aj vytekajúceho kerozínu z krídiel lietadla. Medzičasom prichádzajú na miesto aj záchranári, polícia či prevádzkové zložky letiska. Veliteľ zásahu hasičov najprv dáva pokyn, aby sa vytriedili zo zranených tí, ktorí môžu chodiť a odviedli ich na bezpečné miesto. Záchranári potom po príchode cestujúcich označia triediacimi kartami. Červenú dostali postihnutí s ťažkým poranením, žltá označuje odkladný stav ošetrenia, cestujúci so zelenou kartou sú zranení len ľahko, čiernu dostali mŕtvi. Prevádzkový dispečing s leteckou spoločnosťou, ktorej lietadlo havarovalo, pripravia zoznam cestujúcich a prípadného nebezpečného tovaru v lietadle. Policajti sa snažia nájsť členov posádky a zistiť od nich príčiny nehody.Nácviku sa dnes zúčastnilo vyše 170 ľudí, z toho 84 študentov, budúcich záchranárov, 41 hasičov letiska, 20 policajtov i pyrotechnikov, ako aj ďalšie prevádzkové zložky letiska. Študenti prišli z Katolíckej univerzity v Ružomberku, Slovenskej zdravotníckej univerzity, ale aj z Ostravskej univerzity z Čiech. "Nie je to len o tom, že si rozširujeme teoretické vedomosti a zvyšujeme praktické zručnosti. Učíme sa tiež komunikovať medzi sebou, pomáhať jeden druhému a to sú veci, ktoré sú pre budúcich záchranárov veľmi dôležité. Prínos je teda obrovský," povedal po cvičení študent Michal, ktorý je tretiakom na Ostravskej univerzite.Nácvik sa konal za plnej prevádzky letiska. Študenti si záchranu nielen precvičili, ale stali sa spolu s členmi Slovenského červeného kríža aj figurantmi. Na bratislavskom letisku pobudli celkovo tri dni.