Quantcast
< sekcia Slovensko

Heger sa zúčastnil na sneme európskych ľudovcov ako hosť

a snímke premiér SR Eduard Heger (OĽaNO) počas rokovania 82. schôdze vlády SR 1. júna 2022 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Heger pripomenul, že OĽaNO ešte nie je riadnym členom EPP a na snem ľudovcov išiel v pozícii hosťa.

Brusel/Rotterdam/Bratislava 1. júna (TASR) - Slovenské politické hnutie OĽaNO čaká na rozhodnutie Európskej ľudovej strany (EPP) v súvislosti so svojím členstvom v tejto celoeurópskej politickej rodine. Pre spravodajcu TASR to v utorok uviedol predseda vlády SR Eduard Heger po skončení summitu EÚ v Bruseli a pred odchodom do Rotterdamu na snem EPP.

Heger pripomenul, že OĽaNO ešte nie je riadnym členom EPP a na snem ľudovcov išiel v pozícii hosťa. "Čaká sa na rozhodnutie rodiny EPP, ktoré by malo nastať v priebehu najbližších týždňov alebo mesiacov," uviedol s odkazom na proces rokovaní o vstupe do politickej rodiny ľudovcov. Rokovaniami s vedením EPP bol poverený europoslanec Peter Pollák.

"Idem tam ako hosť a tá diskusia bude o budúcnosti Európy. Aj na summite EÚ sme skonštatovali, že Európa sa nachádza na križovatke a preto je veľmi dobré, že si kladieme otázky týkajúce sa bezpečnosti, obrannej politiky a alternatív v energetike a zároveň prichádzame aj s odpoveďami," opísal premiér úsilie ľudovcov vplývať na celoeurópsku politiku.Heger sa ako hosť pravidelne zúčastňuje na summitoch EPP, ktoré sa konajú pred každým summitom EÚ.

Na otázku TASR, či sa pozná s novým šéfom EPP Manfredom Weberom, Heger uviedol, že sa poznajú a vedú "korektnú komunikáciu", zatiaľ však nemali možnosť hlbšie rozvinúť tento vzťah. Aj preto, že OĽaNO nie je právoplatným členom, ale iba v pozícii hosťa.

Europoslanec a šéf slovenskej delegácie EPP v Európskom parlamente Ivan Štefanec (KDH) pre TASR uviedol, že snem bol najväčším podujatím ľudovcov po pandémii. Zúčastnilo sa na ňom vyše 4000 delegátov — vrátane lídrov siedmich krajín EÚ a líderky bieloruskej opozície Sviatlany Cichanovskej — a silné zastúpenie mala aj Ukrajina v podobe exprezidenta Petra Porošenka a expremiérky Julije Tymošenkovej.

Na archívnej snímke europoslanec Ivan Štefanec.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Štefanec na sneme vystúpil ako predseda platformy SME Europe, zastupujúcej malé a stredné podniky. Upozornil, že tieto podniky sú po pandémii a po náraste cien energií vplyvom ruskej invázie na Ukrajinu v zložitej situácii. "Potrebujú našu podporu v lepšom prístupe k finančným zdrojom a v odbúraní byrokracie a zbytočnej administratívy. Rozvojom digitalizácie je dôležité zabezpečiť všetky verejné služby online. Pre zastavenie rastu cien energií môže byť účinná len energetická únia s fungujúcim európskym energetickým trhom. Od rozvoja malého podnikania závisí kvalita nových pracovných miest a aj celková životná úroveň občanov," uviedol vo svojom príhovore pred delegátmi zjazdu.

Zároveň dodal, že Manfred Weber je "najlepšou voľbou" pre rodinu kresťanských demokratov v Európe. "Rád som ho podporil a som si istý, že naša spolupráca v prospech Slovenska a Európskej únie bude aj naďalej pokračovať," dodal.

Na sneme s prejavom vystúpil aj slovenský expremiér Mikuláš Dzurinda, ktorý je šéfom Centra pre európske štúdiá Wilfrida Martensa, think-tanku európskych ľudovcov. Odsúdil ruskú agresiu na Ukrajine a upozornil, že nacionalizmus nie je riešením problémov, ale vedie k vojnám, ako je aj tá na Ukrajine. Zablahoželal Weberovi k zvoleniu do funkcie a zdôraznil, že centrum, ktorému predsedá, bude propagovať víziu a hodnoty EPP a posilňovať európsky integračný projekt. Dzurinda na Twitteri pripomenul, že ľudovci v utorok udelili ruskému opozičnému politikovi Alexejovi Navaľnému Ocenenie EPP za zásluhy.

"Jeho boj za slobodu prejavu a slobodu v Rusku je naším bojom. Demokracia nebude nikdy umlčaná," uviedol Dzurinda s odkazom na väzneného ruského politika.


(spravodajca TASR Jaromír Novak)