Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 20. máj 2024Meniny má Bernard
< sekcia Slovensko

Hlas-SD: Pracovná skupina je výsmechom právneho štátu

Na archívnej snímke Peter Pellegrini. Foto: TASR - Jakub Kotian

Pellegriniho znepokojuje najmä možné posilnenie právomocí špeciálnej prokuratúry. Hovorí o koncentrácii moci. Myslí si, že Lipšic bude vždy viac politikom ako prokurátorom.

Bratislava 20. septembra (TASR) - Odborná pracovná skupiny, ktorá sa má zaoberať situáciou v bezpečnostných zložkách, je výsmechom právneho štátu. Na závery prvého zasadnutia skupiny tak reagoval mimoparlamentný Hlas-SD. Podľa strany rokovania skupiny nepovedú k obnove dôvery v právny štát, ale extrémne rýchlymi zmenami zákonov spôsobia viac škody ako osohu.

"Nie je potrebné pri každom jednom probléme meniť zákony. Oveľa dôležitejšie je, aby boli kľúčové inštitúcie právneho štátu obsadené poctivými ľuďmi, ktorí budú namiesto politiky presadzovať zákonnosť. Takýmito ľuďmi určite nie sú napríklad Roman Mikulec či Daniel Lipšic," namieta líder Hlasu-SD a nezradený poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini.

Znepokojuje ho najmä možné posilnenie právomocí špeciálnej prokuratúry. Hovorí o koncentrácii moci. Myslí si, že Lipšic bude vždy viac politikom ako prokurátorom. "Ak dostane ešte väčšie právomoci a stratí sa akákoľvek kontrola nad jeho krokmi, žiaden človek na Slovensku si nebude môcť byť istý svojimi právami a slobodami," dodal Pellegrini.

Zároveň poznamenal, že diskusia o zmene právomocí jednotlivých mocenských inštitúcií by sa mala viesť podstatne dlhšie a za účasti právnych špičiek, akademikov či odborníkov na ústavné právo. Neúčasť zástupcov Najvyššieho súdu (NS) SR a ďalších organizácií na pondelkovom zasadnutí považuje za symbol toho, že tento postup nemá oporu medzi odborníkmi.

Zriadenie odbornej pracovnej skupiny schválila minulý týždeň bezpečnostná rada štátu v súvislosti so situáciou v bezpečnostných zložkách. Premiér Eduard Heger (OĽANO) očakáva prvé konkrétne návrhy skupiny pre obnovu dôvery v právny štát už tento týždeň. Skupina má problémy identifikovať, analyzovať a navrhnúť riešenia.