Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Slovensko

Hlas-SD: Rešpektujeme názor prezidentky v prípade rušenia ÚŠP

Na archívnej snímke predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (Hlas-SD). Foto: TASR Jaroslav Novák

Čaputová v piatok uviedla, že rušenie ÚŠP sa javí ako účelový a neprípustný personálny zásah zo strany politickej moci do fungovania prokuratúry.

Bratislava 8. decembra (TASR) - Koaličná strana Hlas-SD rešpektuje právo prezidentky Zuzany Čaputovej na jej názor i na jej kroky, no tvrdí, že zodpovednosť za podobu trestného práva napokon ponesie vláda a Národná rada (NR) SR. Strana dodala, že právny štát nesmie byť viazaný na existenciu jednej inštitúcie a už vôbec nie konkrétnej osoby na jej čele. Uviedla to v reakcii na vyjadrenie prezidentky, ktorá nevylučuje prípadné veto ani podanie na Ústavný súd SR v prípade rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

"Špeciálne inštitúcie trestného práva sú v Európskej únii absolútnou výnimkou, preto v rámci približovania trestného práva vyspelým krajinám pristupuje vláda aj k tomuto kroku," uviedla v stanovisku Hlasu-SD jeho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.

Prezidentka kritizuje aj to, že vláda predložila zmeny v skrátenom legislatívnom konaní, bez komunikácie s laickou aj odbornou verejnosťou. "Na dlhšiu diskusiu by bol dostatok času, ak by predchádzajúce vlády nezmyselne neodsúvali termín parlamentných volieb až na koniec septembra," reagoval Hlas-SD.

Čaputová v piatok uviedla, že rušenie ÚŠP sa javí ako účelový a neprípustný personálny zásah zo strany politickej moci do fungovania prokuratúry.