Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. december 2023Meniny má Bibiana
< sekcia Slovensko

Hlasovací preukaz na voľbu mimo bydliska sa dá získať aj počas piatka

Na snímke hlasovacie preukazy na obecnom úrade v Majcichove v stredu 16. augusta 2023. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Obec vydá voličovi hlasovací preukaz bezodkladne. Požiadať oň môže aj splnomocnená osoba. Obec nevydá hlasovací preukaz voličovi, ktorý požiadal o voľbu poštou.

Bratislava 29. septembra (TASR) - Hlasovací preukaz na voľbu mimo trvalého bydliska sa dá vybaviť osobne ešte počas piatka v úradných hodinách obce. Treba oň požiadať obec, v ktorej má volič trvalý pobyt. Hlasovať sa s ním dá kdekoľvek na Slovensku.

Obec vydá voličovi hlasovací preukaz bezodkladne. Požiadať oň môže aj splnomocnená osoba. Obec nevydá hlasovací preukaz voličovi, ktorý požiadal o voľbu poštou. Výnimkou je situácia, ak volič zruší registráciu o voľbu poštou v prípade, že zásielka s materiálmi na hlasovanie bola na Ministerstvo vnútra SR vrátená z cudziny späť ako nedoručiteľná.

V deň volieb musí volič po príchode do volebnej miestnosti preukázať okrskovej volebnej komisii svoju totožnosť občianskym preukazom a predložiť hlasovací preukaz. Ten mu okrsková volebná komisia odoberie a pripojí ho k zoznamu voličov.

Hlasovací preukaz sa vydá voličovi len raz, pri prípadnej strate mu obec nový nevydá. Ak už raz volič hlasovací preukaz dostal, nemôže bez neho voliť ani v mieste svojho bydliska.

Predčasné parlamentné voľby budú v sobotu 30. septembra. Volebné miestnosti budú otvorené od 7.00 h do 22.00 h. Vo voľbách kandiduje 24 politických strán a hnutí a jedna koalícia. Na Slovensku je približne 4,3 milióna voličov. V ére samostatného Slovenska pôjde o deviate voľby do Národnej rady SR.