Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 1. október 2023Meniny má Arnold
< sekcia Slovensko

Rok som sedel za veci, ktoré som napísal mame, spomína Oldo Hlaváček

Oldo Hlaváček Foto: TASR/Pavel Neubauer

Inštalovanie pamätných tabúľ obetiam komunizmu, akú dnes odhalili na budove bratislavskej väznice, dlhodobo podporuje Konfederácia politických väzňov Slovenska (KPVS).

Bratislava 25. októbra (TASR) - Na dnešnom slávnostnom odhalení tabule na pamiatku politických väzňov, ktorých v budove Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave držal v rokoch 1948–1989 komunistický režim, sa zúčastnil aj herec Oldo Hlaváček. "Je to viac ako šesťdesiat rokov, čo som bol zatvorený za poburovanie proti republike," povedal pre TASR.

Hlaváčkovi vtedy prekážalo, ako tvrdo bolo Československo podriadené diktátu Sovietskeho zväzu. "Snažil som sa proti tomu, možno ani nie bojovať, ale ohovárať to. Hovoriť, prečo by nás mali držať v drápoch takíto silní, takýchto slabučkých Čechoslovákov," uviedol. "Doslova nás ušliapavali. Či to bola kultúra, či to bolo hospodárstvo, či to bolo predovšetkým verejné prejavovanie celého národa," dodal. Hlaváček bol v tom čase podľa vlastných slov neopatrný a ľahkovážny, svoje názory vyjadroval veľmi otvorene.

Raz ich napísal v liste, ktorý poslal z internátu svojej mame. "Nazval som ich uzurpátormi, zloduchmi," poznamenal Hlaváček s tým, že menoval priamo sovietskeho politika Nikolaja Alexandroviča Bulganina, ktorý tu bol vtedy na návšteve.

"Bolo do v päťdesiatom siedmom roku. Ten list som riadne vhodil do schránky a o dve hodiny bol v rukách polície. Do dnešného dňa som presvedčený, že niekto vedel, že tento list píšem. Pretože som bol prostoreký, tak som aj hovoril, asi čo mame píšem," zdôraznil Hlaváček. "Druhá vec je, že ja jediný na internáte som mal rádio. Keď ma prišli zatknúť, tajný policajt rádio zapol a práve v tej chvíli sa ozvala znelka Londýna. To mi ešte pridalo," spomínal Hlaváček. Problém podľa neho nebol len v tom, že strávil rok vo väzení. "Keď bol zatvorený lupič, jeho rodina netrpela, moja áno," konštatoval. "Po dvadsiatich rokoch som bol navrhnutý na zaslúžilého umelca, toto ocenenie som nemohol dostať, lebo som bol (v päťdesiatych rokoch, pozn. TASR) zatvorený. Stále sa to so mnou vlieklo. Keby len so mnou. Deti - Ivo, Oldo stále boli v podozrení, že sú tiež protištátne živly, lebo otec bol taký," uzavrel Hlaváček.

Inštalovanie pamätných tabúľ obetiam komunizmu, akú dnes odhalili na budove bratislavskej väznice, dlhodobo podporuje Konfederácia politických väzňov Slovenska (KPVS). "Naša organizácia chce odhaliť pamätné tabule na všetkých miestach utrpenia politických väzňov," povedal Peter Sandtner z bratislavskej organizácie KPVS.

"Táto väznica je špecifiká tým, že tu boli súdení a väznení takmer všetci politickí väzni. Konali sa tu popravy. Bola tu vyšetrovacia väzba aj ŠtB. Týchto všetkých si chceme pripomenúť," dodal. Rehabilitovaných bolo podľa neho celkovo 71.000 politických väzňov, z ktorých väčšina prešla práve touto bratislavskou väznicou.

Na dnešnom slávnostnom odhalení pamätnej tabule sa okrem zástupcov KPVS a českej ambasády zúčastnil aj europoslanec Peter Šťastný (SDKÚ-DS), zástupca primátora Bratislavy Ján Budaj a predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák.