Quantcast
< sekcia Slovensko

HLINA: Ak nemáte mať 10.000 preferenčných krúžkov,nechoďte do politiky

A. Hlina v TABLET.TV Foto: TABLET.TV

Ľudia majú naivné predstavy o tom, ako sa veci dajú meniť. Majú pocit, že sa zobudia, zakričia: „Svetový mier!“... Svetový mier nenastane, tak sa znova prikryjú perinou, povedal A.Hlina v TABLET.TV.

Bratislava 10. novembra (Teraz.sk) – Na kandidátnej listine KDH s poradovými číslami 70 až 75 budú figurovať nominanti strany Občania nezávislého poslanca Alojza Hlinu. „Chceme sa postaviť do polohy tých, ktorí nie len chcú, ale aj vedia spolupracovať. To v akej pokore sme, aj v akej pokore sme prijali naše miesta na kandidátke, svedčí o tom, že nehráme nejaké hry, ale chceme niečo zmeniť,“ povedal Hlina v diskusii na TABLET.TV.

„Problém slovenskej politiky je to, že našim liberálom tlieskajú fašisti v Drážďanoch, našim socialistom závidia monarchovia v Anglicku... Nič tu neplatí. Ale v KDH platí, že keď prídete na ich stretnutie, nečítajú sa tam Satanské verše,“ povedal.

Dodal, že dnes sú v móde rôzne neštandardné subjekty, ale parlamentná demokracia je stále postavená na stranách, ktoré majú svoje hodnoty, hierarchiu a členstvo.

„Ak máte stranu, kde sú štyria ľudia a z toho sú dvaja bratranci, je to politologický exces,“ poznamenal na margo hnutia OĽaNO, za ktoré kandidoval v posledných voľbách. Dodal, že podľa pôvodných dohôd sa malo OĽaNO už po posledných parlamentných voľbách transformovať a keďže sa to nestalo, ich cesty sa rozišli.

„Ale KDH je naozaj strana. Tam sa o vás hlasuje. Ak sa chcete vydať do polohy, že sa o vás rozhodne niekde na káve, ja s tým nesúhlasím. O našej spolupráci sa rozhodlo na Rade KDH, kde bolo 130 ľudí,“ konštatoval Hlina.

V aktuálnej situácii podľa neho nemá význam pokúšať sa kandidovať s množstvom novozaložených politických subjektov, ale skôr hľadať spoluprácu. „Myslíte si, že by som si nedokázal zaplatiť zopár billboardov, ako SKOK alebo Šanca? Samozrejme, že by som to dokázal. Ale to by bolo asi tak všetko. V dnešnej situácii by to bolo nič neriešiace, zbytočné a nepoctivé,“ dodal.Občania majú na kandidátnej listine päť miest, zatiaľ obsadili štyri, vrátane Alojza Hlinu. „Máme dokopy päť kandidátov, za východ Slovenska je Jaroslav Poláček z Košíc, Jana Miklošková je za stred Slovenska a Miro Herman je za západ Slovenska, zo Stupavy,“ povedal. Meno piateho kandidáta zatiaľ nezverejnil, určite však nepôjde o Borisa Kollára, ktorý tiež ohlasuje vstup do parlamentných volieb.

Aj keď je priamy postup do parlamentu z pozícií okolo čísla 70 v prípade KDH málo pravdepodobný, vždy sa dá postúpiť na základe preferenčných krúžkov.

„Spolupráca Občanov a KDH má mať zmysel. Nie, že my prídeme do KDH a v ich priestore si vytvoríme vlastnú množinu. Zmysel to má vtedy, keď s našou množinou ľudí prídeme k ich a nájdeme spôsoby komunikácie. A v tomto momente je jedno, kde ste. Buď to dokážete alebo nedokážete. Ak nemáte mať 10.000 krúžkov, nechoďte do politiky,“ povedal Hlina s tým, že v posledných parlamentných voľbách dosiahol spomedzi kandidátov, ktorí predtým nepôsobili v politike, druhé najvyššie číslo.

Považuje sa však za bežca na dlhé trate a je pripravený aj na možnosť, že sa zámer postúpiť do Národnej rady v týchto voľbách nepodarí. „Prežil som veľa času v Číne a videl som, ako sa musíte snažiť tam. Naši ľudia majú trochu naivné predstavy o tom, ako sa veci dajú meniť. Majú pocit, že sa ráno zobudia, zakričia: „Svetový mier!“... Svetový mier nenastane, tak sa znova prikryjú perinou,“ povedal. „Aj najväčšia katedrála je postavená z malých tehál,“ zdôraznil Hlina.

V parlamente patrí medzi najaktívnejších poslancov v rozpravách v pléne, mimo neho medzi najčastejších organizátorov rôznych foriem občianskych protestov, často prekvapivých. „Som platený, a nie zle, za to, že sa mám starať o veci verejné. Ja som aj poslancom povedal: Dajte mi o polovicu menší plat a ja budem o polovicu menej vystupovať,“ poznamenal. „Ak mám možnosť vystúpiť v pléne, vystúpim v pléne. Sledujem jednotlivé zákony, snažím sa k nim vecne vystúpiť a nie len kritizovať, ale ponúknuť aj nejaké riešenia,“ zdôraznil.

„Ale to zďaleka nestačí. Na Slovensku musíte dať aj viac,“ povedal Hlina s tým, že ak chcete viac akcentovať tému, „zvolíte nejakú inú, 3D formu prezentácie.“

Aktuálne pripravuje KDH, Most – Híd a #Sieť na bratislavskom námestí SNP spoločnú spomienku na Nežnú revolúciu. „Vyzerá to tak, že si 17. novembra nebudeme pripomínať sami. Budeme tam, podľa abecedy, pán Bugár, Figeľ, ja a pán Procházka. Taká je zatiaľ predbežná dohoda,“ uzavrel Hlina.