< sekcia Slovensko

A. Hlina chce zakázať propagáciu Islamského štátu na Slovensku

Alojz Hlina Foto: TASR/Martin Baumann

Opozičný poslanec sa inšpiroval právnou úpravou, ktorú už zaviedlo Nemecko a chystá sa ju prijať aj Rakúsko.

Bratislava 17. septembra (TASR) - Slovenská republika by mala zakázať propagáciu Islamského štátu (IS) na svojom území. Navrhuje to poslanec NR SR Alojz Hlina, ktorý takúto právnu úpravu predloží na októbrovú schôdzu parlamentu.

Opozičný poslanec sa inšpiroval právnou úpravou, ktorú už zaviedlo Nemecko a chystá sa ju prijať aj Rakúsko. "Chcem, aby sme boli medzi prvými pri ochrane európskej civilizácie. Aj u nás musí byť pôsobenie a propagácia takýchto hnutí protizákonná," vysvetlil Hlina.

Islamský štát je podľa Wikipédie radikálna islamistická teroristická organizácia pôvodom z Iraku. Na ňou dobytom území vyhlásila samostatný štát rozprestierajúci sa na území Iraku a Sýrie, ktorý neuznáva žiadna krajina sveta. Prezident USA Barack Obama nedávno oznámil, že Spojené štáty budú stáť na čele širokej koalície, ktorá povedie vytrvalé a neľútostné ťaženie zamerané na zničenie militantov z organizácie Islamský štát bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú. Zároveň povolil americké nálety v Sýrii a ďalšie útoky v Iraku v rámci rozšírenia kampane proti IS.Vyzýva vládu na odvolanie štátneho tajomníka J. Buriana

Opozičný poslanec Alojz Hlina (nezaradený) vyzýva vládu na odvolanie štátneho tajomníka ministerstva práce Jozefa Buriana (Smer-SD). Dôvodom je dotácia 23.000 eur, ktorú podľa jeho slov dostal koncom augusta na vytvorenie štyroch pracovných miest exekútorský úrad Rudolfa Krutého.

"Ak sme schopní dotovať exekútorský úrad, niečo je zlé. Vyzývam preto vládu, aby odvolali Jozefa Buriana, ktorý je dokázateľne prepojený s nebankovou spoločnosťou Pohotovosť a Krutým. Spoluvlastníkom Pohotovosti bol Burian, Krutý bol jej zamestnancom. Vláda je povinná ho dovolať. Ak nie, urobíme čo sa bude dať, aby sme upozornili na zvrátenosť. Bude to séria krokov," avizoval Hlina.