< sekcia Slovensko

ÚVO o Rázsochách: Ministerstvo musí presvedčiť, že vybralo dobre

Na snímke staré stavenisko Fakultnej nemocnice Rázsochy v Bratislave 16. mája 2019. Foto: TASR Dano Veselský

Prehadzovanie zodpovednosti za verejnú súťaž na nezávislý kontrolný orgán považuje predseda ÚVO M. Hlivák za nesprávny krok.

Bratislava 16. mája (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR bude musieť presvedčiť verejnosť o tom, že výber úspešného uchádzača búracích prác skeletu nemocnice na bratislavských Rázsochách bol správny. "Zároveň bude musieť preukázať, že úspešný uchádzač skutočne plní ním nastavené podmienky," povedal vo štvrtok na brífingu predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák. Prehadzovanie zodpovednosti za verejnú súťaž na nezávislý kontrolný orgán považuje za nesprávny krok.
"Keďže ministerstvo vo štvrtok rozhodlo o podpise zmluvy s úspešným uchádzačom, bude na jeho zodpovednosti, ako si ošetrí, aby víťaz plnil podmienky uvedené v zmluve," zdôraznil šéf úradu. Pripomenul, že za každú verejnú súťaž si zodpovedá verejný obstarávateľ, ktorý si súťaž od začiatku jej vyhlásenia nastavuje.

Hlivák poukázal na to, že úrad mal strategický význam súťaže búracích prác na skelete nedostavanej nemocnice na pamäti. Zdôraznil, že pri posudzovaní námietok ÚVO konal rýchlo a efektívne. "Zámer vybudovať štátnu nemocnicu nie je záležitosťou jedného roka. Štát o tom uvažuje už roky. Aj tu sa ukazuje, ako štát akútne potrebuje zaistiť, aby prípravu a plánovanie, zvlášť strategických verejných súťaží, robili kvalifikovaní odborníci znalí zákona o verejnom obstarávaní, ktorí nepodliehajú politickým cyklom. A práve to má zaistiť náš koncept profesionalizácie, ktorý sme predložili na rokovanie vlády," uviedol Hlivák s dôvetkom, že tento koncept ocenila aj v Správe o Slovensku 2019 Európska komisia a takisto aj Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Ako dodal, ÚVO je "otvorený" odbornej diskusii aj o ďalších legislatívnych a nelegislatívnych zmenách, ktoré majú vplyv na realizáciu aj tých zákaziek, ktoré sú strategické z pohľadu štátu, a bude sa "promptne" a "dôkladne" zaoberať všetkými návrhmi, ktoré MZ SR s týmto cieľom predloží. "Urobí tak však len za predpokladu, že bude zachovaná transparentnosť v procese verejného obstarávania," uzavrel.