< sekcia Slovensko

Hoaxy a dezinformácie v súvislosti s novým koronavírusom ustali

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Milan Kapusta

Polícia v tejto súvislosti ďakuje ľuďom, ktorí ju na šírenie týchto nepravdivých informácií upozornili.

Bratislava 20. marca (TASR) – Dezinformácie a hoaxy, ktoré sa vo veľkom objavovali a zdieľali po rozšírení nového koronavírusu na Slovensku, ustali. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová.

"Ak porovnáme prvé dni po vypuknutí nového koronavírusu v našom regióne, keď sme mali denne dve až tri masovo (v tisíckach) zdieľané dezinformácie, tak v súčasnosti je už relatívny pokoj," poznamenala hovorkyňa.

Najviac zdieľané boli podľa nej poplašné zvukové správy, ktoré sa týkali napríklad "zaručených" rád a tipov na liečenie ochorenia COVID-19 či iných "absurdných" informácií. Polícia zároveň zdieľala stanoviská rezortov diplomacie a obrany k dezinformáciám, ktoré sa dotýkali ich činnosti.

Polícia v tejto súvislosti ďakuje ľuďom, ktorí ju na šírenie týchto nepravdivých informácií upozornili. "V tejto mimoriadnej situácii sa nedá odpovedať každému občanovi, ale každý jeden tip analyzujeme. Posledné hodiny sme nezaznamenali nové a masovo zdieľané dezinformácie," dodala Bárdyová.