< sekcia Slovensko

Horolezcovi po páde zo Slavkovského štítu pomáhal vrtuľník

Ilustračné foto Foto: FOTO pre TASR/Ján Stankovič

Záchranári mu v teréne poskytli prvotné zdravotné ošetrenie a z miesta ho pre zhoršujúce sa počasie museli urýchlene evakuovať.

Vysoké Tatry 19. januára (TASR) - Pri záchrannej akcii 41-ročného horolezca vo Vysokých Tatrách zasahoval v nedeľu popoludní aj vrtuľník. TASR o tom informovala Zuzana Hopjaková, hovorkyňa leteckých záchranárov. Muž spadol z hrebeňa Slavkovského štítu smerom do Kráľovského žľabu, podľa nej išlo približne o 200-metrový pád strmým terénom.

Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke uvádza, že horolezec bol príslušníkom HZS a o pomoc požiadal jeho kolega, ktorý sa tam s ním spolu s ďalšou horolezkyňou nachádzal. „Následne zostúpili za ním do žľabu, poskytli mu prvú pomoc a pripravili na letecký transport,“ informujú horskí záchranári.

Tí leteckí zobrali na palubu v Starom Smokovci aj jedného člena HZS a spoločne smerovali k miestu určenia. Lekár s horským záchranárom boli k zranenému vysadení z paluby pomocou navijaka.

Horolezec mal podľa Hopjakovej obrovské šťastie, pri páde utrpel úraz oboch nôh. Záchranári mu v teréne poskytli prvotné zdravotné ošetrenie a z miesta ho pre zhoršujúce sa počasie museli urýchlene evakuovať. „Počas medzipristátia mu lekár doplnil ďalšiu potrebnú liečbu, zranenia zafixoval a napojil na monitor základných životných funkcií,“ dodala s tým, že následne ho v stabilizovanom stave, pri vedomí s poranením dolných končatín a podozrením na poranenie chrbtice, vrtuľníkom previezli do nemocnice v Poprade.