Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 25. máj 2024Meniny má Urban
< sekcia Slovensko

ÚVZ: Horúčavy priali kúpaliskám, stav väčšiny z nich je vyhovujúci

Na snímke dievča pláva medzi loptičkami počas animačného programu v detskom bazéne Letného kúpaliska v Spišskej Novej Vsi. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Povolenie na prevádzku má k dnešnému dňu na Slovensku 16 prírodných a 155 umelých kúpalísk.

Bratislava 26. júla (TASR) - Vysoké teploty v tomto týždni priali kúpaliskám. "Návštevnosť bola vzhľadom na horúce počasie vysoká," píše na svojom webe Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ). Na prevádzkovaných kúpaliskách neboli v aktuálnom 30. týždni evidované vážne nedostatky, ktoré by viedli k uzatvoreniu prevádzky a stav väčšiny z nich je vyhovujúci.

Povolenie na prevádzku má k dnešnému dňu na Slovensku 16 prírodných a 155 umelých kúpalísk. "Do prevádzky boli v priebehu týždňa uvedené kúpalisko vo Vlachove a LK Čalovec," informuje ÚVZ, ktorý stav kúpalísk aktualizuje každý týždeň.

Výskyt vodného kvetu, nevyhovujúca kvalita vody na kúpanie a zákaz kúpania naďalej trvá na VN Lipovina Bátovce a od utorka (23.7.) platí aj na Plážovom kúpalisku Jazero v Košiciach. Vizuálne bola zistená prítomnosť cyanobaktérií aj na VN Duchonka a VN Nitrianske Rudno. Napriek tomu bola na Duchonke laboratórnym stanovením potvrdená vyhovujúca kvalita vody na kúpanie. Naďalej sa neodporúča kúpanie na Šulianskom jazere v okrese Dunajská Streda, kde je po júnových záplavách stále nános bahna a napriek vyčisteniu vody hrozí zdravotné riziko. Predpokladá sa, že táto situácia potrvá až do konca kúpacej sezóny. Kvalita vody na kúpanie dlhodobo nevyhovuje aj na vodných nádržiach v okrese Nitra.

Okrem vodných plôch s organizovanou rekreáciou potvrdili laboratórne analýzy vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie aj vo viacerých lokalitách bez prevádzkovateľa. Patria k nim napríklad Zemplínska šírava – Medvedia hora, Zemplínska šírava – Biela hora, Veľká Domaša (Holčíkovce, Poľany, Dobrá, Nová Kelča, Nová Kelča polostrov Krym), Vajnorské jazero, Kuchajda, Veľký Draždiak a všetky sledované banskoštiavnické jazerá. "Na týchto lokalitách prebieha neorganizovaná rekreácia a napriek sledovaniu kvality vody na kúpanie orgánmi verejného zdravotníctva je na nich kúpanie len na vlastné riziko," upozorňujú hygienici.

Aktuálne informácie o stave sledovaných prírodných a umelých kúpalísk na Slovensku možno nájsť na webovej stránke ÚVZ SR www.uvzsr.sk a na stránkach regionálnych úradov verejného zdravotníctva.