Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 8. apríl 2025Meniny má Albert
< sekcia Slovensko

Hory a lesy sú typickým priestorom povstaleckých a odbojových filmov

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk

Fenomén vody a rieky sa podľa slov filmovej historičky zasa objavuje v snímkach Člny proti prúdu (1981), Na druhom brehu sloboda (1984) a Lampáš malého plavčíka (1984).

Bratislava 28. augusta (TASR) - Vo viacerých filmoch venovaných tematike Slovenského národného povstania (SNP) sa mohli presadiť aj slovenské hory, ktoré boli na konci druhej svetovej vojny priestorom partizánskej revolty. "Hory a lesy sú typickým priestorom povstaleckých a odbojových filmov. Aspoň polovica z týchto filmov sa začína pietnym úvodným záberom panenskej či majestátnej prírodnej scenérie," povedala pre TASR filmová historička a publicistka Eva Vženteková.

Spresňuje, že hory a lesy boli zároveň útočiskom partizánov, ktorí sa tam po potlačení Povstania utiahli a snažili prežiť do príchodu východnej fronty. "Takže príroda tu zohrávala aj funkčnú ochrannú rolu. Ale postupne sa vo filmoch objavovali aj kritické pohľady na mýtizované horské partizánstvo, ako v snímkach Zvony pre bosých (1965), Trofej neznámeho strelca (1974) a Choď a nelúč sa (1979)," vysvetľuje Vženteková.

Fenomén vody a rieky sa podľa slov filmovej historičky zasa objavuje v snímkach Člny proti prúdu (1981), Na druhom brehu sloboda (1984) a Lampáš malého plavčíka (1984). "V tomto filme sa veľtok stáva nástrojom medzinárodnej prepravy odbojového kontrabandu," poznamenala.

Filmová historička sa vyjadrila aj ku konkrétnym miestam, kde sa povstalecké filmy nakrúcali, a stali sa vyhľadávanou turistickou destináciou. "Skalnatý útvar v Starých horách, kde vznikali bojové epizódy Vlčích dier (1948), je údajne dodnes z toho dôvodu navštevovaný. Pod zvolenským hradom by mala byť vystavená replika povstaleckého obrneného vlaku použitého vo filme Deň, ktorý neumrie (1974)," ozrejmila Vženteková.

Vo viacerých filmoch sú mestské lokácie podľa nej poznateľné. Radí medzi ne Svätý Jur v snímke V hodine dvanástej (1958), Banskú Štiavnicu v Polnočnej omši (1962), Bratislavu v snímke Do posledného dychu (1976). "Kde úvodný záber akoby dronom vchádza do bytu v tzv. Manderláku na námestí SNP," dodala filmová historička. Upozorňuje aj na ďalšie mestá a miesta, v ktorých filmári nakrúcali filmy venované Povstaniu a odboju. "Spišská Sobota, Kežmarok a kaštieľ Strážky v Mužovi, ktorý luže (1968), Piešťany v Živote na úteku (1975), kde sa objaví aj pekný záber večernej trnavskej veduty s týčiacimi sa chrámovými vežami, možno preto radšej snímanými pod rúškom tmy," naznačila Vženteková.

Potvrdila predpoklad, že pri filmoch s vážnou témou Povstania prevažoval v histórii slovenskej kinematografie dramatický žáner. "Áno, urobiť aj vážne či tragické deje s prvkami humoru či odľahčenia je ťažké, tobôž keď aj naša domáca tradícia je v tomto poslabšia," zhodnotila s tým, že žánrovo celkom vydarená je jediná satirická komédia tejto témy, snímka Cnostný Metod (1979). "Ale len tam, kde pranieruje pokrytecký katolicizmus a kariérizmus. Pri scénach komunistického odboja je film toporný a schematický." Úderné satirické a karikatúrne črty má podľa filmovej historičky aj časť Dominika z Jakubiskovej poviedkovej trilógie Zbehovia a pútnici (1968), ktorá zobrazuje prechod frontov na usadlosti v severovýchodnom Slovensku. "A milo úsmevnými epizódami si stále vie podmaniť aj snímka Keby som mal pušku (1971). Miléniový film Krajinka (2000), bilancujúci vstupy do domácich dejov sa v príkro nastavenej irónii dotkol aj vojnových udalostí," uzavrela Vženteková.

Kmec: Slovensko z piatej platby z plánu obnovy nepríde ani o euro

Podpredseda vlády pripomenul, že paralelne s tým prebieha aj revízia plánu obnovy.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neobháji na ME v Šamoríne titul vo voľnom štýle do 74 kilogramov. V utorkovom štvrťfinále nestačil na Rusa Zaurbeka Sidakova 2:4 na body.

- Slovensko uvažuje o nákupe niekoľkých podzvukových takticko-cvičných lietadiel L-39 Skyfox, ktoré vyrába česká spoločnosť Aero Vodochody. Podľa slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka je česká ponuka veľmi atraktívna.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zaradili v utorok do programu návrhy zmien v druhom dôchodkovom pilieri a v systéme štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré v pondelok (7. 4.) schválila vláda.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR majú o novele zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS rokovať až v utorok 15. apríla.

- Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v utorok varovala Čínu pred eskaláciou obchodného konfliktu, ktorý vyvolali rozsiahle americké clá.