Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 4. október 2023Meniny má František
< sekcia Slovensko

HRABKO: Ak bude premiér pracovať z nemocnice, nie je limitovaný časom

Juraj Hrabko v TABLET.TV Foto: TABLET.TV

Opozičné strany budú tlačiť na Most – Híd predložením zákona o štátnom občianstve. Aj keď bol pred voľbami prioritou bugárovcov, nemôžu ho podporiť bez dohody v koalícii, povedal v TABLET.TV J.Hrabko.

Bratislava 22. apríla (Teraz.sk) – Ak bude predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) schopný vykonávať svoju funkciu z nemocnice, ako to robil doteraz, neexistuje časový limit, ktorý by ho ohraničoval. Pre TABLET.TV to vo štvrtok 21. apríla povedal publicista Juraj Hrabko.

„Hoci je na lôžku, v nemocnici, určuje, vydáva pokyny, je v pracovnom tempe, aj keď ľahšom, ako predtým,“ uviedol vo štvrtok Hrabko. Vo vláde aj v parlamente môžu premiéra zastupovať podpredsedovia. „Vidíme, že Peter Pellegrini prečítal programové vyhlásenie vlády a Robert Kaliňák (obaja Smer-SD) vedie zasadnutia vlády,“ pripomenul Hrabko.

Za zarážajúcu však považuje skutočnosť, že sa verejnosť ani po týždni nedozvedela aspoň stručnú, ale garantovanú informáciu o zdravotnom stave predsedu vlády. „Čo je zarážajúce, aj pri poznaní toho, že medzi ochranou súkromia a verejným záujmom je naozaj tenká čiara a nikto z náš nepotrebuje vedieť, aká je presne teplota alebo krvný tlak premiéra,“ zdôraznil.

„Ja som nezachytil žiadnu oficiálnu správu od lekárov alebo ústavu, v ktorom leží. Na papieri, potvrdenú pečiatkou a podpisom lekára. Nevieme nič. Ani vedenie parlamentu nevie, aký je zdravotný stav predsedu vlády. Je v záujme verejnosti poznať aspoň základný zdravotný stav premiéra,“ konštatuje Hrabko.Na margo roztržky opozície a koalície na začiatku aktuálnej schôdze parlamentu kvôli postom v parlamentných výboroch Hrabko poznamenal, že predseda NR SR Andrej Danko (SNS) pôvodne v tejto veci avizoval ústretovosť k opozícii. „Vieme, že bola dohoda, že sa ešte bude rokovať o možnom preradení poslancov do iných výborov. Zrejme aj vzhľadom na rétoriku mimovládnych strán sa vládna koalícia rozhodla, že keď oni takto, tak my natruc nie,“ poznamenal.

„Mimovládne strany budú vždy považovať Most a #Sieť za zradcov, na tom postavili svoju politiku. Aktuálna schôdza je ešte nabitá emóciami, je to krátko po zložení vlády, platí sa tam nováčikovská daň a starí harcovníci si už potrebujú robiť kampaň do ďalších volieb. Nie nadarmo sa hovorí, že ďalšia kampaň začína zverejnením volebných výsledkov. Ale emotívnosť prejavov sa podľa môjho názoru už stráca, najhorší bol ten prvý deň,“ dodal Hrabko.

Opoziční poslanci bojovali za zaradenie Miroslava Beblavého do Výboru NR SR pre financie a rozpočet a Gábora Grendela (OĽaNO-NOVA) do Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť. „V prípade zaradenia Gábora Grendela (OĽaNO-NOVA) do brannobezpečnostného výboru je možné, že tam chce NOVA mať svojho poslanca a nestačí jej pán Vašečka, ktorého tam má OĽaNO. Osobne to čítam ako súboj vo vnútri tých dvoch strán,“ poznamenal Hrabko.

Dankovi, ale aj jeho predchodcovi Petrovi Pellegrinimu však dáva za vinu, že nezabezpečili podmienky pre hendikepovanú poslankyňu Silviu Petruchovú (OĽaNO-NOVA). „Čo mi prekáža je neschopnosť Národnej rady zabezpečiť dôstojné miesto pre poslankyňu, ktorá je na invalidnom vozíku,“ upozornil.

V súčasnosti nie je súčasťou programového vyhlásenia napríklad zmena zákona o občianstve, ktorá bola pred voľbami prioritou Mosta – Híd. Upozornil na to podpredseda SaS Jozef Mihál, podľa ktorého je to dôkaz, že Most – Híd nepresadil do programu vlády 90 percent svojich programových cieľov, ako tvrdí Béla Bugár. „Samozrejme, že mimovládne strany využijú zákon o štátnom občianstve. Predložia ho do parlamentu v takom znení, v akom bol,“ odhaduje Hrabko. Dodáva, že následne bude opozícia pripomínať bývalým kolegom z Mosta – Híd a #Siete, aké postoje zastávali k tejto téme pred voľbami.

V tejto chvíli je to však téma, za ktorú by mohli vládne strany hlasovať len po vzájomnej dohode a Slovenská národná strana je zatiaľ zásadne proti. „Most – Híd podľa môjho názoru určite nebude hlasovať za novelu zákona o štátnom občianstve, keď ho predložia mimovládne strany. Hoci pôjde istým spôsobom proti sebe, jednoducho je v inej partii ako doteraz, tomu sa musel prispôsobiť a všetci museli pouzatvárať množstvo kompromisov,“ upozornil Hrabko.

Účasť vo vláde si podľa neho vždy vyžaduje kompromisy, na druhej strane otvára jej členom možnosť v praxi realizovať svoj program. „SaS mohla mať najlepší volebný program spomedzi všetkých strán, ale teraz je jej nanič, môže si ho dať do zásuvky a o štyri roky aj tak už z toho veľa nebude môcť použiť. Nedokáže presadiť svoje videnie, naopak, koaličné strany a špeciálne strana Smer-SD, to dokážu,“ dodal Hrabko. Súhlasí však s názorom Jozefa Mihála, že Smer je v koalícii dominantný. „Vyplýva to z výsledkov volieb,“ konštatoval Hrabko.

Komentoval aj posledný protest učiteľov, podľa neho bol dôkazom, že sa jednotlivé skupiny dokázali zjednotiť. „Teraz sa ukáže, na ako dlho a v čom. Uvidíme, ako dlho dokážu tlačiť na vládu, aby im vyšla v ústrety viac, ako im vyšla a či to vláda ustojí. A akým spôsobom. Je to pozitívna zmena v tom, že odborový zväz nestojí mimo a ťahajú všetci za jeden povraz,“ zdôraznil Hrabko.

Na margo zrušenia obvinení v kauze piešťanského CT povedal, že v tomto štádiu by už nemalo ísť o politické hľadisko a konať majú orgány činné v trestnom konaní. „Dôležité je, že sa vo veci ešte koná, že to nie je stopnuté,“ uviedol. Poznamenal však, že prokuratúra po spochybnení obvyklej ceny prístroja zrušila obvinenia bez toho, že by zvažovala aj ďalšie hľadiská. „Fakt je taký, že toto bola hlavná výčitka a prokuratúra sa už ani nezaoberala inými vecami,“ povedal.

Ak sú ceny obvyklé na Slovensku vyššie, ako v Českej republike, treba podľa Hrabka hľadať príčiny, keďže oba štáty sú súčasťou jednotného európskeho trhu.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) navrhol obžalovať dvoch bývalých ministrov životného prostredia Lászlóa Miklósa (SMK) a Jaroslava Izáka (SNS). Dôvodom je, že nedovolili vyťažiť spadnuté drevo z najprísnejšie chránených tatranských dolín Tichá a Kôprová po veternej kalamite v roku 2004. Na otázku, či vyšetrovateľ stíha exministrov za politické rozhodnutie, pri ktorom sa priklonili k názorom ochranárov a nie lesníkov, Hrabko reagoval, že také jednoduché to nie je. „Nie je to len politické rozhodnutie, je ešte niečo nad tým a to je zákon. Ak prišlo k porušeniu zákona, majú niesť zodpovednosť, ak nie, je to úplne v poriadku,“ konštatoval Hrabko.