Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 11. december 2023Meniny má Hilda
< sekcia Slovensko

Blokáda hraničného priechodu Vyšné Nemecké - Užhorod pokračuje

Na snímke hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom. Foto: TASR – František Iván

Hraničný priechod v utorok popoludní zablokovalo vozidlo označené banermi s logom Únie autodopravcov Slovenska (UNAS). UNAS sa od toho dištancuje a tvrdí, že ide o aktivitu jednotlivca.

Vyšné Nemecké 21. novembra (TASR) - Protestná blokáda hraničného priechodu Vyšné Nemecké - Užhorod pokračuje. Dodávka s prívesom každú hodinu pustí štyri kamióny smerom na Ukrajinu a jeden kamión smerom na Slovensku. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície Sobrance Agnesa Kopernická.

Hraničný priechod v utorok popoludní zablokovalo vozidlo označené banermi s logom Únie autodopravcov Slovenska (UNAS). UNAS sa od toho dištancuje a tvrdí, že ide o aktivitu jednotlivca. Jej predseda Stanislav Skala pre TASR uviedol, že k prípadnej blokáde na území Slovenska pristúpia vtedy, ak nedôjde k dohode a poľskí dopravcovia budú naďalej pokračovať v protestoch. Najprv však chce počkať na výsledok rokovaní medzi poľskými protestujúcimi s Európskou komisiou (EK) a zástupcami ukrajinskej a poľskej vlády.

Podľa hovorkyne Prezídia Policajného zboru Denisy Bárdyovej polícia situáciu neustále monitoruje a je pripravená prijať ďalšie adekvátne opatrenia.

UNAS na hodinu zablokovala hraničný priechod vo štvrtok (16. 11.). Vyjadrila tým podporu poľským kolegom, ktorí už niekoľko dní protestujú proti liberalizácii pravidiel EÚ pre ukrajinských dopravcov. Slovenskí autodopravcovia hrozia, že ak EK situáciu nebude riešiť, hranicu s Ukrajinou zablokujú úplne. Žiadajú, aby Brusel zaviedol pre ukrajinské vozidlá povolenky na prepravy, pretože európske spoločnosti im nevedia konkurovať. Hraničný priechod Vyšné Nemecké - Užhorod čelí pre protestnú blokádu hraničných priechodov v Poľsku v uplynulých dňoch náporu kamiónovej dopravy.