Quantcast
< sekcia Slovensko

Vode venovali poslanci celý deň, problematiku ale neuzavreli

Ilustračné foto Foto: TASR/Youtube

Vo štvrtok 3. júla diskusia o vode ustúpi návrhom ministra financií Petra Kažimíra.

Bratislava 2. júla (TASR) - Celý šiesty rokovací deň 36. schôdze Národnej rady SR venovali poslanci návrhu novely vodného zákona z dielne ministra životného prostredia Petra Žigu (Smer-SD). Zatiaľ čo člen exekutívy vidí v právnej norme povýšenie vody na strategickú surovinu, opozícia a mimovládne organizácie varujú pred možnosťou vývozu vody do zahraničia. Do diskusie sa najskôr písomne prihlásilo 12 poslancov, ústne sa prihlásilo ďalších desať.

Aj keď diskusia o vodnom zákone nie je skončená, vo štvrtok (3.7.) ustúpi návrhom ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD). Je medzi nimi novela zákona o dlhopisoch, o bankách, o DPH, ako aj návrh štátneho záverečného účtu.

Popoludní príde na rad pravidelná štvrtková Hodina otázok. Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) bude v rámci svojej pätnásťminútovky odpovedať na otázku straníckeho kolegu Dušana Bublavého, ktorého zaujíma, aké hlavné úlohy čakajú SR počas ročného predsedníctva vo V4. Pavol Goga (Smer-SD) chce zase vedieť, v akom časovom období bude vláda zavádzať opatrenia ohlásené v tzv. pozitívnom balíčku.

Hraško zaspieval hymnu v kroji

poslanec OĽaNO Igor Hraško
Foto: TASR/Michal Svítok
Voda nie je tovar, je to dedičstvo, ktoré treba chrániť. V úvode šiesteho rokovacieho dňa 36. schôdze Národnej rady (NR) SR to vyhlásil poslanec za OĽaNO Igor Hraško v diskusii o novele vodného zákona z dielne ministra životného prostredia Petra Žigu (Smer-SD).

Svoje rečnícke vystúpenie začal netradične, v kroji zaspieval slovenskú hymnu. Zdôraznil, že sa nemáme hanbiť za to, že sme Slováci, a máme si chrániť pitnú vodu a šetriť ju pre Slovákov, nie vyvážať do zahraničia. Pochybuje o snahe vlády chrániť vodu. Pripomenul, že Smer-SD bol vo vláde aj vtedy, keď kabinet pripravil Slovákov napríklad o teplý vzduch (emisná kauza, pozn. TASR).

Minister Žiga zdôraznil, že treba chrániť národné bohatstvo, ktorým voda je. Reguláciu vývozu pitnej vody, ktorú má novela zaviesť, odôvodnil potrebou chrániť Slovensko pred jej nekontrolovaným vývozom a drancovaním vodných zdrojov.

Tvrdenia opozície a mimovládnych organizácií o privatizácii vody minister odmieta. "Tvrdenie, že novela prináša privatizáciu, je klamstvo a nezmysel," zdôraznil s tým, že voda je a musí zostať majetkom štátu. Ako dodal, cieľom právnej normy nie je podpora obchodu, ale regulácia, ktorá v súčasnosti chýba.

Kritikom je aj sieť environmentálnych mimovládnych organizácií Ekofórum. Šéfa envirorezortu žiada, aby z novely paragrafy definujúce vývoz vody do zahraničia vypustil. Pripomienky Ekofórum zhrnulo v stanovisku, ktoré zverejnilo na svojej internetovej stránke. Vyjadrilo v ňom podporu autorom hromadnej pripomienky k novele, pod ktorou je v súčasnosti podpísaných viac ako 50.000 občanov.

Ministra vyzýva vodný zákon stiahnuť

Minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD) by mal okamžite stiahnuť návrh novely vodného zákona. Na dnešnej tlačovej konferencii ho na to vyzval poslanec OĽaNO Igor Hraško, ktorý označil Hraško za ohavný.

"Nech si minister uvedomí, že pácha vlastizradu a bude musieť niesť dôsledky. Vláda nám už ukradla vzduch, slnko a teraz sa chystá ukradnúť vodu. Chce nám ukradnúť naše základné ľudské právo, vodu tak potrebnú pre všetkých. My si to právo budeme chrániť a brániť a ak to nepôjde na pôde NR SR, máme aj iné možnosti," upozornil Hraško.Podľa jeho slov by sa občania mali prísť opýtať Žigu, prečo ich chce pripraviť o vodu a prečo chce schváliť proces, ktorý vedie k biznisu pár vyvolených, ale môže ožobráčiť náš všetkých. "Mala by sa spraviť relevantná štúdia potrieb a možností vody u nás na Slovensku. Urobme kroky, aby sme o 50 či 100 rokov mohli chrániť občanov, aby sa vždy dostali k vode," odporučil.

Hraško je totiž presvedčený, že navrhovaná novela umožní vyvážať pitnú vodu zo Slovenska. "V niektorých častiach sveta sa ľudia dostanú k vode len ťažko, prečo ju my chceme vyvážať? Minister Žiga nevie povedať, koľko máme zásob pitnej vody, ale chce prideľovať licencie na prebytky podnikavcom. Vodu si nesmieme nechať vziať bez toho, aby sme sa neozvali. A budeme kričať hlasno," dodal.

K novele sa očakáva v parlamente široká diskusia, čomu nasvedčuje aj počet písomne prihlásených rečníkov. O slovo sa prihlásilo 12 poslancov, po ich vystúpeniach bude možné hlásiť sa ústne.

Voda nesmie byť tovarom

Voda nesmie byť tovarom, ale navrhovaná novela vodného zákona umožní jej predaj do zahraničia. Ustanovenia novely totiž jasne hovoria o možnosti vyvážať vodu potrubím a spôsobe udeľovania licencií na predaj vody. Na dnešnej tlačovej konferencii na to upozornil poslanec KDH Peter Muránsky.

"Ak minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD) nestiahne sporné ustanovenia, KDH bude hlasovať proti novele. Pod rúškom rôznych transformácií európskych noriem sa tu totiž objavuje aj možnosť prevodu a predaja vody do zahraničia," vyhlásil. Podľa jeho slov Žiga tvrdí, že v súčasnosti neexistuje regulácia v obchodovaní s vodou, a že je preto potrebné ju zaviesť. "Ministerstvo však do budúcnosti obchod s vodou predpokladá," uistil poslanec.

Peter Muránsky
Foto: TASR/František Iván
Za veľmi spornú považuje Muránsky aj s novelou súvisiacu vyhlášku, ktorá zavádza poplatok 20 centov za liter pri minerálnych vodách. "Bude to znamenať výrazný nárast cien slovenských minerálnych vôd. Ľudia tak budú nútení si kupovať minerálne vody v Rakúsku alebo v Českej republike. Takéto znenie vyhlášky je absolútne neprijateľné a likvidačné," zdôraznil.

Starostka obce Tichý Potok Ľubica Džugánová (KDH) uviedla, že v týchto dňoch sa spustil proces prípravy výstavby vodnej nádrže Tichý Potok pri Sabinove. "Ja ako starostka som prekvapená, že štát ide predávať pitnú vodu a v našej obci, už 40 rokov plánuje výstavbu veľkého vodného diela, ktorým chce zásobovať oblasť Košíc a Prešova. Zásadne nesúhlasíme so spustením tejto výstavby, ktorá bude mať negatívny dopad na región," dodala Džugánova.

Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Zajac preto vyzval Žigu na zmeny v zákone. "Vyzývam ministra, aby stiahol sporné časti zákona, ktoré umožnia vývoz pitnej vody do zahraničia a nariadenie, ktoré spoplatňujú čerpanie minerálnych a liečivých vôd. Rovnako vyzývam na zastavenie aktivít súvisiacich s prípravou výstavby vodnej nádrže Tichý Potok. Nehazardujme s vodou, ktorá nás drží nad vodou," uzavrel Zajac.M. Chren varuje pred privatizáciou vody, Zs. Simon pred drahšou zeleninou

Novela vodného zákona umožní legálne, aj keď protiústavne, vyvážať pitnú vodu do zahraničia. Myslí si to poslanec Martin Chren (nezaradený), ktorý varuje pred privatizáciou vody.

"Prvýkrát sa umožňuje vo veľkom vyčerpať vodu, previesť ju vodovodom do zahraničia, kde ju cudzinci vypijú, vylejú, spláchnu. Podľa zákona to bude stále majetok Slovenskej republiky, ale používať ju budú v zahraničí," vysvetlil Chren.

Takýto postup podľa neho znamená len to, že sa voda ide privatizovať. "Jednoznačne to znamená, že sa v rozpore s ústavou budú slovenské vody predávať do zahraničia a privatizovať, aj keď budú z ministerstva tvrdiť, že nie," povedal Chren.

Zsolt Simon
Foto: TASR/Michal Svítok
Zsolt Simon z Mostu-Híd upozorňuje na nové poplatky, ktoré sa majú platiť za odbery na zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy, podzemnej vody určenej na prepravu alebo prevod vody, prírodnej liečivej vody a prírodnej minerálnej vody.

Tieto poplatky podľa neho zvýšia ceny minerálnej vody aj zeleniny a tiež môžu pripraviť o prácu tisícky ľudí. "Najlepšie by ste urobili, keby ste vzali svoj zákon späť a prepracovali ho," odkázal ministrovi životného prostredia Petrovi Žigovi Simon.

Poslanec Mostu-Híd súhlasí s reguláciou tak, aby voda neodchádzala zo Slovenska, ale nesúhlasí s riešením, ktoré zvýši ceny minerálok a zeleniny. Podobný názor má aj Chren, ktorý podporuje stiahnutie novely a jej prepracovanie.

Právnu normu chce nechať prerobiť aj šéf SDKÚ-DS Pavol Frešo. Rozdávanie licencií na vývoz vody do zahraničia mu pripomína emisnú kauzu. Poznamenal, že pri nej došlo k odovzdaniu teplého vzduchu špekulantom a pri vode hrozí to isté. Zdôraznil, že keď má štát surovinu, o ktorej vie, že je strategická a v budúcnosti bude drahá, musí sa k nej podľa toho aj správať. Podľa Freša nepatrí do rúk špekulantov.

Minister Žiga odôvodňuje reguláciu vývozu pitnej vody potrebou chrániť Slovensko pred jej nekontrolovaným vývozom a drancovaním vodných zdrojov. Tvrdenia opozície a mimovládnych organizácií o privatizácii vody odmieta.

"Tvrdenie, že novela prináša privatizáciu, je klamstvo a nezmysel," zdôraznil s tým, že voda je a musí zostať majetkom štátu. Ako dodal, cieľom právnej normy nie je podpora obchodu, ale regulácia, ktorá v súčasnosti chýba.P. Žiga: Vodu povyšujeme na strategickú surovinu

Vodu povyšujeme na strategickú surovinu a chceme ju chrániť pre našich ľudí, pre ďalšie generácie. Takto odpovedal minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD) na kritiku opozície voči snahe regulovať vývoz vody do zahraničia.

pozícia tvrdí, že vláda chce takto umožniť privatizáciu vody. Minister oponuje. "Sú to nezmysly a klamstvá," uviedol dnes v parlamente. Zdôraznil, že vláda prvýkrát v histórii povyšuje vodu na strategickú surovinu. "Chceme chrániť vodu ako strategickú surovinu pre obyvateľov Slovenska a chceme zamedziť tomu, aby bola exportovaná do zahraničia," povedal na brífingu Žiga.

Na snímke minister životného prostredia Peter Žiga.
Foto: TASR/Michal Svítok
V súčasnosti podľa neho neexistuje legislatívny rámec, ktorý by umožnil zakázať vývoz vody do zahraničia. Vláda to chce zmeniť. "Súčasný zákon hovorí o tom, že ktokoľvek na území Slovenska, kto má na to povolenie, môže vodu vyviesť bez toho, aby o tom SR vedela," priblížil. Vláda podľa ministra zavádza mechanizmus, vďaka ktorému bude môcť vývoz vody zakázať. "To je základný odkaz pre tých, ktorí tvrdia, že vláda ide rozdávať licencie a obchodovať s vodou. Práve naopak, vláda ide zakázať vývoz vody," zdôraznil.

Minister upozornil aj na prípad z roku 2011, v ktorom firma pri Legnave požiadala o vybudovanie vodovodu popod rieku Poprad, kde by sa napojila na zdroj minerálnej vody. Tú by vyviezla do Poľska, tam by ju plnila a predávala na poľskom trhu. "Od nás by odčerpali vodu a pridaná hodnota, zamestnanosť a zisk by sa tvoril mimo Slovenska. A presne takýmto prípadom chceme zamedziť," uviedol Žiga.

Dodal, že o tomto prípade vedia aj poslanci z opozície. Bývalý minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd) žiadal podľa Žigu vtedajšieho šéfa parlamentu Pavla Hrušovského (KDH) o výklad zákona. Ten mu podľa Žigu povedal, že treba zmeniť zákon, aby sa takéto veci neopakovali. Dodal, že minulá vláda to na rozdiel od súčasnej neurobila.