Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. júl 2024Meniny má Magdaléna
< sekcia Slovensko

M. Huba chce pri ťažbe nerastov zakázať metódy, ktoré ohrozujú život

Mikuláš Huba Foto: TASR/Martin Baumann

Podľa neho je potrebné prihliadať aj na iné možné prípady, v ktorých ťažba a úprava nerastov ohrozuje a poškodzuje životné prostredie, ako aj životy občanov žijúcich v danej oblasti.

Bratislava 12. septembra (TASR) - Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Mikuláš Huba chce, aby pri ťažbe nerastných surovín boli zakázané všetky technológie ohrozujúce životné prostredie alebo životy občanov. Dosiahnuť to chce pozmeňujúcim návrhom k novele banského zákona, ktorý predniesol dnes v pléne. Novelu zákona na rokovanie parlamentu predložili poslanci vládnej strany Smer-SD Jana Laššáková, Ján Senko, Emília Müllerová a Michal Bagačka. Parlament o nej rokuje už v druhom čítaní.

"Navrhujem rozšíriť zákaz použitia technológií aj na ďalšie technológie, ktoré určí Ministerstvo životného prostredia SR všeobecne záväzným predpisom," uviedol na úvod štvrtého rokovacieho dňa 37. schôdze NR SR Huba.

Podľa neho je totiž potrebné prihliadať aj na iné možné prípady, v ktorých ťažba a úprava nerastov ohrozuje a poškodzuje životné prostredie, ako aj životy občanov žijúcich v oblasti, kde sa má ťažba uskutočniť. "Dá sa predpokladať, že medzi technológie ohrozujúce životné prostredie, životy alebo zdravie ľudí budú zaradené najmä technológie spracovania nerastov chemickými postupmi," priblížil Huba.

Ako vyplýva z ďalšieho pozmeňujúceho návrhu poslancov vládnej strany Smer-SD, spracovanie zlata metódou kyanidového lúhovania má byť zakázané úplne a nebude potrebné uskutočňovať miestne referendum tak, ako pôvodne navrhovali poslanci Smeru v novele. "Navrhuje sa zjednodušiť predložený návrh zákona tým, že použitie technológie kyanidového lúhovania sa zakáže zo zákona a nebude nutné uskutočňovať miestne referendum, ktoré je administratívne a finančne náročné. Túto požiadavku predložili samotní občania a zástupcovia viacerých, najmä dotknutých samospráv," uvádza sa v spoločnej správe k novele zákona.