Quantcast
< sekcia Slovensko

Hviezdoslavove Sonety vychádzajú prvýkrát v jazzovej podobe

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Sonety vytvárajú v programe jeden celok, vďaka ktorému sa spolu s hudobníkmi a básnikom vydá poslucháč na nočnú cestu ku hviezdam.

Bratislava 27. októbra (TASR) – Formácia František Báleš Ansámbel vydáva album Hviezdoslav Sonety. Až 100 rokov po smrti Pavla Országha Hviezdoslavova sa podarilo zhudobniť jeho sonety do jazzovej podoby. Cyklus desiatich piesní je vytvorený pre mužský hlas, vokálny ansámbel a jazzovú kapelu. Ponúka prienik bohatej harmónie, rytmov, melódií a improvizácií. Album vychádza vo vydavateľstve Hudobného Fondu – Musica Slovaca.

"Rád experimentujem, ale popasovať sa s jazykom nášho najväčšieho básnika, ktorého poézia je pre mnohých iba témou školských lavíc, chcelo väčšiu odvahu. Pri vytvorení tohto cyklu ma inšpirovala čarovná zvukomalebnosť neexistujúcich slov ako čaropohár, krasopani či maľovidlá," uviedol líder formácie František Báleš.

Sonety vytvárajú v programe jeden celok, vďaka ktorému sa spolu s hudobníkmi a básnikom vydá poslucháč na nočnú cestu ku hviezdam. Začína sa pevne na zemi, no človek sa postupne odpútava od pozemských vecí a snaží sa dosiahnuť vesmírny nadhľad. Básnik ponúka návod, ako sa oslobodiť od strachu nielen zo životnej neistoty, ale aj smrti ako takej.

"Našťastie moja babka je slovenčinárka, čo mi pomohlo pochopiť, o čom vlastne sonety sú," uviedol spevák Matúš Uhliarik, ktorý pripravil pre facebookovú stránku krátky hviezdoslavovsko - slovenský slovník s prekladmi a vysvetlivkami.

Presne 8. novembra uplynie 100 rokov od odchodu nášho velikána a práve v tento deň sa v bratislavskom divadle P. O. Hviezdoslava uskutoční koncert, počas ktorého jazzové kvarteto uvedie do života svoje nové CD.

František Báleš Ansámbel účinkuje v zostave Matúš Uhliarik (spev), František Báleš (klavír), Vladimír Máčaj (kontrabas), Juraj Šušaník (bicie nástroje a perkusie), hostia Mária Reháková (flauta), Ondrej Juraši (krídlovka) a šesťčlenný vokálny ansámbel WAF band (Kristína Gotthardt, Jana Jakubíková, Adriana Čatlošová, Ján Pallo, Matúš Uhliarik, Jakub Kováč).