Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. november 2024Meniny má René
< sekcia Slovensko

Hygienici: Povolenie na prevádzku malo na konci týždňa 178 kúpalísk

Na archívnej snímke kúpanie v posledných prázdninových dňoch na kúpalisku v Košiciach 31. augusta 2019. Foto: TASR/František Iván

Pre prekročenie limitnej hodnoty zdravotne významných mikrobiologických ukazovateľov však ÚVZ neodporúča kúpanie v lokalite Laborec Humenné.

Bratislava 30. augusta (TASR) - Povolenie na prevádzku malo na konci 35. týždňa 178 umelých kúpalísk a 536 bazénov. V prevádzke je aj 13 prírodných kúpalísk s neorganizovanou rekreáciou. Ďalších 61 vodných plôch má vyhovujúcu kvalitu vody. V aktualizačnej správe o stave prírodných a umelých kúpalísk o tom informovali z odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Pre prekročenie limitnej hodnoty zdravotne významných mikrobiologických ukazovateľov však ÚVZ neodporúča kúpanie v lokalite Laborec Humenné. Voda vhodná na kúpanie nie je ani na štrkovisku Čaňa, plážovom kúpalisku Jazero v Košiciach, štrkovisku Gbely Adamov a v rekreačnej oblasti Gazarka Šaštín-Stráže. Hygienici tam zaznamenali významné prekročenie zdravotne významných biologických ukazovateľov, kúpanie predstavuje akútne nebezpečenstvo a zvýšené zdravotné riziko. Zdravotné riziko predstavuje aj kúpanie sa na štrkoviskovom jazere Kava (Komárno) a na Delni, kde zistili prekročenie limitnej hodnoty ukazovateľa chlorofyl.

Na vodnej nádrži (VN) Duchonka, na Vinianskom jazere, na Zemplínskej šírave - Paľkov a Zemplínskej šírave - Kamenec sa neodporúča kúpanie pre citlivé skupiny, ako sú deti, tehotné ženy, alergici a osoby s oslabeným imunitným systémom. Dôvodom sú zvýšené hodnoty ukazovateľa cyanobaktérie a chlorofyl. "U dospelých zdravých osôb sa táto kvalita vody na kúpanie považuje za prípustnú," konštatuje ÚVZ. Pre rovnakú skupinu ľudí sa neodporúča kúpanie ani na Veľkom Kolpašskom jazere, dôvodom je nevyhovujúca biologická kvalita vody na kúpanie.

Voda na Zelenej vode - Kurinec (Rimavská Sobota) je podľa hygienikov vhodná na kúpanie s mierne zhoršenými vlastnosťami. Dôvodom je zníženie priehľadnosti a prekročenie medznej hodnoty chlorofylu. Zníženú priehľadnosť zistili aj na: Lipovina - Bátovce, Geča, Izra, jazero Krpáčovo - Horná Lehota, Veľké Uherce, Nitrianske Rudno, Šútovské jazero - Kraľovany Rieka, VN Orava - ATC Jami. "V týchto prípadoch ide o zdravotne nevýznamné ukazovatele a v týchto lokalitách je naďalej umožnené rekreačné kúpanie, avšak so zvýšenou opatrnosťou," podotýka ÚVZ.

Nedodržanie mikrobiologickej kvality vody na kúpanie bolo preukázané v plaveckom bazéne na verejnom kúpalisku Jasenie, v plaveckom bazéne na kúpalisku Bretka, v bazénoch letného kúpaliska Aqua Playa vo Veľatoch, v malom neplaveckom bazéne na kúpalisku AquaFun park Veľká Lomnica a v detskom bazéne letného kúpaliska Myjava. Rovnako tak vo whirlpoole pri detskom bazéne a v detskom bazéne na kúpalisku Zelená žaba Trenčianske Teplice a v doskočisku k päťdráhovej šmykľavke na termálnom kúpalisku Veronika v Rajci.