Quantcast
< sekcia Slovensko

HZS: Počas uplynulej zimnej sezóny zahynulo na horách 20 ľudí

Snímka z akcie HZS. Foto: Facebook/ HZS

Vo všetkých strediskách vykonali horskí záchranári počas minulej zimnej sezóny spolu 1946 zásahov.

Vysoké Tatry 12. mája (TASR) – Uplynulá zimná sezóna zanechala v štatistikách Horskej záchrannej služby (HZS) 20 záznamov o smrteľných prípadoch. Aj napriek čiastočným obmedzeniam súvisiacim s protipandemickými opatreniami hovoria horskí záchranári o podobnej vyťaženosti ako v roku 2019, pred pandémiou ochorenia COVID-19. Za najrušnejší mesiac označili február.

"Najväčšiu časť (9) smrteľných prípadov tvorili pády horolezcov a turistov a tri osoby zahynuli v lavíne," priblížila HZS na svojej internetovej stránke. Podotkla, že oproti minulým rokom zaevidovala v uplynulej sezóne zvýšený počet lavínových nešťastí. Spolu ich zaznamenala 28 strhnutých, z ktorých zachránila ôsmich zranených.

Vo všetkých strediskách vykonali horskí záchranári počas minulej zimnej sezóny spolu 1946 zásahov. "Väčšinu zranení tvorili stredne ťažké prípady (940), ľahkých bolo 613, a ťažkých 202, zvyšok tvoria prípady bez zranení, pátrania, vyslobodzovania z nedostupného terénu a iné," konkretizovali. Zachraňovaní boli 30 rôznych národností, pričom najviac ich bolo domácich turistov a športovcov. Nasledujú Poliaci, Maďari a Česi.

"Operačné stredisko tiesňového volania HZS prijalo 1019 volaní, čo len za 28 dní v mesiaci február, keď ich bolo 335, vychádza takmer 12 prijatých tiesňových volaní na každý deň," uzavrela bilanciu HZS.

Horskí záchranári upozorňujú, že na otvorených turistických chodníkoch vo vysokohorských polohách od nadmorskej výšky približne 1700 metrov nad morom stále pretrvávajú zimné podmienky vrátane súvislej snehovej pokrývky. Sezónna uzávera turistických chodníkov platí vo Vysokých Tatrách až do 15. júna.