Quantcast
< sekcia Slovensko

Fiačan víta vypustenie tzv. procesného zamietania z právneho poriadku

Predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivan Fiačan. Foto: TASR

Zákon o reforme súdnictva bližšie hodnotiť nechcel.

Bratislava 30. septembra (TASR) - Predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan víta vypustenie takzvaného procesného zamietania na začatie konania z právneho poriadku. Ide o prípad, keď sa Ústavný súd meritórne nevyjadril k veci, ale vec navrhovateľa bola zamietnutá z toho dôvodu, že sa nenašlo dostatok hlasov senátu na prijatie návrhu na ďalšie konanie. Uviedol to v súvislosti s reformou súdnictva, ktorú v stredu schválila vláda SR.

Fiačan zdôraznil, že sa Ústavný súd podieľal na kreovaní reformy odbornými posudkami. "Uvidíme, čo všetko z toho bude zakomponované do ústavy alebo nie," poznamenal s dôrazom, že teraz je úloha na poslancoch Národnej rady SR, v akej podobe reformu schvália.

Zákon o reforme súdnictva bližšie hodnotiť nechcel. "Nebudem sa vyjadrovať k jednotlivým legislatívnym zmenám, k ich kvalite alebo rozsahu. Iste chápete, že môžu skončiť na Ústavnom súde," doplnil predseda.

"Úlohou Ústavného súdu ako súdneho telesa je riešenie veci, teda rozhodnutie o tom, čo je podľa práva, nie vyslovenie, že takéto rozhodnutie nedokázal vydať," zdôvodnil rezort spravodlivosti v dôvodovej správe vypustenie takzvaného procesného zamietania z právneho poriadku. Tým pádom povinnosťou Ústavného súdu SR v pléne bude podľa rezortu nájsť dohodu a kvórum pre pozitívne alebo negatívne rozhodnutie o danom návrhu.