Quantcast
< sekcia Slovensko

Ľudské práva nemožno považovať za samozrejmosť, tvrdí I. Korčok

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok, foto z archívu. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Rezort zahraničných vecí pripomenul, že podpora a ochrana ľudských práv je jednou z dlhodobých priorít ministerstva.

Bratislava 10. decembra (TASR) - Ľudské práva sú univerzálne, nedeliteľné a neodňateľné a nemožno ich považovať za samozrejmosť. Obzvlášť, keď vidíme, že len neďaleko od nás sú masovo porušované. Pri príležitosti piatkového Medzinárodného dňa ľudských práv to vyhlásil šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS). TASR o tom informoval komunikačný odbor ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ).

"Len niekoľko sto kilometrov od nás, v Bielorusku, sú masovo perzekvovaní odvážni, slobodní občania a nezávislé médiá. Toto je fakt, pred ktorým si nemôžeme zatvárať oči,“ zdôraznil Korčok.

Rezort diplomacie si spomínaný medzinárodný deň v piatok pripomenie nasvietením budovy Palugyayovho paláca v Bratislave namodro.

MZVEZ pripomenulo, že podpora a ochrana ľudských práv je jednou z dlhodobých priorít ministerstva. "Tento rok minister Korčok vymenoval prvého veľvyslanca pre ľudské práva Petra Buriana a rezort prijal prvú Koncepciu na podporu ľudských práv a demokracie vo svete, ktorá poskytuje jasné usmernenie pre slovenskú zahraničnú politiku v oblasti ľudských práv, demokracie a právneho štátu," spresnil rezort.

Korčok dodal, že hodnoty demokracie a ľudských práv sú dôležité a je potrebné ich chrániť. "Bez demokracie nie je bezpečnosť ani stabilita. V tomto je slovenský postoj dlhodobo jasný. Aj preto som rád, že Slovensko dostalo pozvánku na práve prebiehajúci Samit za demokraciu organizovaný prezidentom Spojených štátov Joeom Bidenom," uviedol.