< sekcia Slovensko

Korčok: O krajinách, ktorým sa SR otvorí, sa bude rozhodovať doma

Na archívnej snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Foto: TASR – Dano Veselský

Európska únia v súvislosti s cestovnými obmedzeniami zavedenými počas koronakrízy predstavila 14 štátov, ktorých občania budú môcť od stredy 1. júla slobodne vstúpiť na územie 31 európskych krajín.

Bratislava 30. júna (TASR) – O tom, ktorým tretím krajinám zo zoznamu Európskej únie sa SR otvorí, sa bude rozhodovať na Slovensku na základe odporúčaní ústredného krízového štábu a epidemiológov. Po dnešnom schválení zoznamu to uviedol minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS). Doplnil, že príslušné cestovné odporúčanie potom upraví Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. TASR o tom informoval tlačový odbor ministerstva.

„Slovensko považuje koordináciu členských štátov Európskej únie za dôležitý predpoklad na zvládnutie pandémie COVID-19, a to nielen z hľadiska obnovy fungovania schengenského priestoru a rušenia cestovných obmedzení v rámci EÚ, ale aj ochrany zdravia našich občanov,“ komentoval Korčok.

Európska únia v utorok v súvislosti s cestovnými obmedzeniami zavedenými počas koronakrízy predstavila zoznam 14 štátov, ktorých občania budú môcť od stredy 1. júla slobodne vstúpiť na územie 31 európskych krajín. Konkrétne pôjde o občanov Alžírska, Austrálie, Čiernej Hory, Gruzínska, Japonska, Južnej Kórey, Kanady, Maroka, Nového Zélandu, Rwandy, Srbska, Thajska, Tuniska a Uruguaja. Povolenie dostali tiež občania tzv. európskych mikroštátov, ako Andorra, Monako, Vatikán a San Maríno.

Únia od týchto krajín považovaných za bezpečné očakáva, že taktiež zrušia svoje zákazy pre európskych cestujúcich.

Stanovisko Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR k dohode členských štátov EÚ o zozname tzv. bezpečných krajín

Po náročných rokovaniach sa dnes podarilo dospieť k spoločnému odporúčaniu členských štátov EÚ o postupnom koordinovanom rušení obmedzení voči týmto krajinám: 1. Alžírsko, 2. Austrália, 3. Kanada, 4. Gruzínsko, 5. Japonsko, 6. Čierna Hora, 7. Maroko, 8. Nový Zéland, 9. Rwanda, 10. Srbsko, 11. Južná Kórea, 12. Thajsko, 13. Tunisko, 14. Uruguaj, ako aj 15. Čína za predpokladu potvrdenia reciprocity, od 1.7.2020 na základe ich epidemiologickej situácie.

Rada EÚ bude zoznam tretích krajín aktualizovať každé dva týždne na základe epidemiologickej situácie. Aktuálna dohoda prijatá na úrovni EÚ predstavuje maximálny zoznam tretích krajín, z ktorých je v kompetencii samotných členských štátov si vybrať tie, voči ktorým budú zrušené cestovné obmedzenia.

Základnými rozhodovacími kritériami EÚ o zaradenie na tento zoznam sú: 1/ Incidencia okolo/ pod úrovňou priemeru EU k 15/6 2020 (tj. 16 prípadov na 100 tis. osôb/ 14 dní), 2/ stabilný alebo klesajúci trend prípadov ako aj 3/ celková reakcia krajiny v boji s pandémiou, berúc do úvahy dostupné dáta k testovaniu, sledovaniu kontaktov, liečbe a ďalším kvalitatívnym kritériám, ako aj spoľahlivosť/ dôveryhodnosť dát z tretích krajín.

Ako uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok: „Slovensko považuje koordináciu členských štátov EÚ za dôležitý predpoklad pre zvládnutie pandémie COVID-19, a to nielen z hľadiska obnovy fungovania schengenského priestoru a rušenia cestovných obmedzení v rámci EÚ, ale aj ochrany zdravia našich občanov.“

Šéf slovenskej diplomacie dodal, že „rozhodnutie, voči ktorým tretím krajinám z tohto zoznamu sa SR otvorí, bude teda prijaté u nás doma, na základe odporúčania Ústredného krízového štábu a vyhodnotenia našich epidemiológov, a následne MZVEZ SR upraví príslušné cestovné odporúčanie.“