Quantcast
< sekcia Slovensko

I. Korčok: Slovensko potrebuje silnú občiansku spoločnosť

Na archívnej snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) . Foto: TASR - Pavel Neubauer

Zástupcovia vybraných rezortov a splnomocnenca vlády pre občiansku spoločnosť Filipa Vagača sa zamerali na konkrétne formy plnenia záväzkov SR zo Samitu za demokraciu.

Bratislava 9. mája (TASR) - Slovensko potrebuje silnú občiansku spoločnosť. Po rokovaní so zástupcami občianskej spoločnosti o rozšírení vzájomnej spolupráce v oblasti ľudských práv to uviedol minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS). Pri napĺňaní ľudskoprávnych priorít sú s občianskou spoločnosťou pripravení spolupracovať.

"Ak chce byť Slovensko dôveryhodným hráčom v šírení princípov demokracie a ľudských práv vo svojom susedstve a vo svete, musí tieto princípy dôsledne napĺňať doma," poznamenal Korčok.

Zástupcovia vybraných rezortov a splnomocnenca vlády pre občiansku spoločnosť Filipa Vagača sa zamerali na konkrétne formy plnenia záväzkov SR zo Samitu za demokraciu. Ten sa konal 9. a 10. decembra 2021 z iniciatívy prezidenta Spojených štátov amerických Joea Bidena, priblížil rezort diplomacie.

Ďalší samit bude začiatkom roka 2023 a Slovensko sa bude podľa ministerstva prioritne venovať trom témam. Prvou je sloboda médií a ochrana novinárov, druhou boj proti korupcii a treťou rozvoj participatívnej demokracie a účasti občianskej spoločnosti v spravovaní vecí verejných.

"Pri plnení záväzkov zo samitu za demokraciu počítame s aktívnou úlohou a angažovanosťou našich mimovládnych organizácií a občianskej spoločnosti. Veľmi dôležité je prepojenie na už existujúce iniciatívy, akou je napríklad iniciatíva Partnerstva pre otvorené vládnutie," podotkol Korčok.