Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Slovensko

I. Matovič by chcel, aby za prezidentku kandidovala konzervatívna žena

Na archívnej snímke Igor Matovič (hnutie Slovensko). Foto: TASR Jaroslav Novák

Veľmi rád by som v prvom kole volil napríklad dobrú ženu, ktorá je konzervatívne ladená, aby možno vyrovnala to, čo tu bolo za predošlé roky, doplnil líder hnutia Slovensko Igor Matovič.

Bratislava 6. januára (TASR) - Medzi doteraz známymi menami uchádzačov o post prezidenta chýba lídrovi hnutia Slovensko Igorovi Matovičovi konzervatívny kandidát. Rád by v prvom kole volil konzervatívne ladenú ženu. Uviedol to v rozhovore pre TASR. Nekonkretizoval, koho by si vedel v tejto pozícii predstaviť. V hnutí zatiaľ tému podpory kandidátov neuzavreli, nemajú prioritu za každú cenu postaviť vlastného kandidáta.

"Finálne sme tú tému neuzavreli, nemáme vôbec prioritu, že silou-mocou musíme postaviť svojho vlastného kandidáta," povedal Matovič pre TASR. "Veľmi rád by som v prvom kole volil napríklad dobrú ženu, ktorá je konzervatívne ladená, aby možno vyrovnala to, čo tu bolo za predošlé roky," doplnil s tým, že druhé kolo pravdepodobne bude o výbere tzv. menšieho zla, no v prvom kole by mohli ľudia voliť v súlade so svedomím. "Chýba mi dobrý, seriózny konzervatívny kandidát," skonštatoval s tým, že nechce, aby konzervatívne zmýšľajúci voliči uvažovali o voľbe Štefana Harabina.

Prezidentské voľby podľa neho prebehnú "v tieni" zápasu o spravodlivosť v súvislosti s úmyslom vlády zrušiť špeciálnu prokuratúru. Matovič nad svojou kandidatúrou na prezidenta neuvažoval, takúto ambíciu nemá.

Voľby prezidenta budú tento rok, ich termín ešte predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) neoznámil. Súčasná prezidentka Zuzana Čaputová nebude opäť kandidovať. Hlavu štátu volia občania SR v priamych voľbách na päť rokov.

O post prezidenta sa uchádzajú diplomati Ivan Korčok a Ján Kubiš. Podpisy od občanov potrebné na kandidatúru zbiera aj zakladateľka Iniciatívy za vymazaných rodičov Beáta Janočková a Marta Čurajová, ktorá chce byť nezávislá apolitická národná kandidátka. O post prezidenta sa chce uchádzať aj líder mimoparlamentnej strany Aliancia Krisztián Forró. Spomína sa tiež kandidatúra exministra spravodlivosti a exšéfa Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina. Pellegrini má svoje rozhodnutie o tom, či bude kandidovať, oznámiť v polovici januára.