Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 20. jún 2024Meniny má Valéria
< sekcia Slovensko

Hnutie Sme rodina rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu SR

Na archívnej snímke predseda NRSR Boris Kollár (Sme rodina). Foto: TASR - Jaroslav Novák

Ak by to bolo na rozhodnutí Sme rodina, referendum by sa uskutočnilo a rešpektovali by sme jeho výsledok, ale zároveň rešpektujeme aj rozhodnutie Ústavného súdu, skonštatovalo hnutie.

Bratislava 7. júla (TASR) - Koaličné hnutie Sme rodina rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR o navrhovanom referende. TASR o tom informovalo tlačové oddelenie hnutia. ÚS SR v stredu rozhodol, že referendová otázka o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR nie je v súlade s Ústavou SR.

"Ak by to bolo na rozhodnutí Sme rodina, referendum by sa uskutočnilo a rešpektovali by sme jeho výsledok, ale zároveň rešpektujeme aj rozhodnutie Ústavného súdu," skonštatovalo hnutie.

Petíciu za referendum o predčasných voľbách podporilo viac ako 585.000 ľudí. Otázkou referenda malo byť: „Súhlasíte s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie Národnej rady Slovenskej republiky tak, aby sa voľby do Národnej rady SR vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda?".

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa na ÚS obrátila s tým, či predmet navrhovaného referenda je alebo nie je v súlade s ústavou, a ak áno, ako majú príslušné ústavné orgány postupovať po platnom referende.OĽANO rozhodnutie ÚS rešpektuje, no hovorí o práve občanov priamo rozhodovať


Koaličné OĽANO rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR rešpektuje, no je presvedčené, že občania majú plné právo priamo rozhodovať o vážnych spoločenských otázkach. Predsedu Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR Milana Vetráka (OĽANO) rozhodnutie ÚS neprekvapilo. Odborné argumenty, že otázka o skrátení volebného obdobia by nemala byť predmetom referenda, sa podľa neho medzi ústavnými právnikmi spomínali už skôr. Politicky sa však neteší z toho, že sa referendum nemôže konať.

"Rozhodnutie ústavného súdu musíme iba rešpektovať, napriek tomu sme presvedčení, že občania majú plné právo priamo rozhodovať o vážnych spoločenských otázkach. Toto občianske právo sme vždy obhajovali a bojovať zaň budeme aj v budúcnosti," skonštatoval Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO.

Vetrák uviedol, že ako politik sa z rozhodnutia ÚS neteší. "Pretože ten, kto sa dnes najviac teší tomuto rozhodnutiu, je pán Fico a pán Pellegrini, ktorí dobre vedia, že ak by sa referendum konalo, tak nedokážu presvedčiť ľudí o tom, že táto vláda má skončiť a myslím si, že by ani dostatok ľudí na referendum neprišlo," povedal pre TASR.

Igor Matovič odsúdil konanie prezidentky ohľadom referenda


Na archívnej snímke Igor Matovič.
Foto: TASR - Pavol Zachar
Líder koaličného hnutia OĽANO a minister financií Igor Matovič odsúdil konanie prezidentky SR Zuzany Čaputovej ohľadom navrhovaného referenda o predčasných voľbách. Na sociálnej sieti uviedol, že okradla ľudí o právo vyjadriť sa. Hlava štátu sa pre referendovú otázku obrátila na Ústavný súd SR, ktorý ju v stredu označil za protiústavnú.

"Nie som za predčasné voľby, ale som hlboko presvedčený, že voliči opozície majú právo na konanie referenda o tejto otázke, bez ohľadu na to, či sa nám to páči alebo nie," skonštatoval Matovič.

Líder OĽANO označil Čaputovej konanie za "zlomyseľné". "Ak by podpisy za konanie referenda vyzbierala jej progresívna skupinka, ani by ju len nenapadlo dávať možnosť Ústavnému súdu referendum zablokovať. Tvrdila by, že predsa ľudia majú právo vyjadriť svoj názor a ona má právo vyhlásiť referendum aj bez posúdenia Ústavným súdom," myslí si Matovič.Za ľudí rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu, Šeliga sa s ním stotožňuje


Strana Za ľudí rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR o tom, že referendová otázka o skrátení volebného obdobia Národnej rady (NR) SR nie je v súlade s ústavou. Podpredseda strany Juraj Šeliga to vníma tak, že ÚS svojím rozhodnutím definitívne odpovedal na dlhodobú otázku. So samotným rozhodnutím sa podľa vlastných slov stotožňuje. Líderka strany Za ľudí Veronika Remišová už avizovala, že aj keby ÚS rozhodol inak, na referende by sa nezúčastnila, keďže ho považuje za nástroj "pokryteckej politiky Roberta Fica a Petra Pellegriniho".

"Z občianskeho, spoločenského, politického a právnického hľadiska bude odôvodnenie rozhodnutia mimoriadne zaujímavé. ÚS nám zároveň dal definitívne odpoveď na otázku, ktorá sa tiahla našimi politickými dejinami roky," uviedol Šeliga. Pripomenul, že pri každom pláne na referendum o skrátení volebného obdobia sa otvárala debata o jeho ústavnosti. Teraz podľa neho ÚS povedal, že takéto referendum nie je prípustné. "Pretože, okrem iného, Ústava stanovuje, že volebné obdobie je štvorročné. Legitimita mandátu získaného v riadnych voľbách by nemala byť narušená zmenou politických nálad v spoločnosti," ozrejmil s tým, že takýmto rozhodnutím sme sa vyhli potenciálnym desiatkam referend, ktoré sú "nielen drahé, ale v prípade skrátenia volebného obdobia môžu významne znížiť legitimitu a kontinuitu politík jednotlivých vlád".

Šeliga zároveň avizoval, že nepodporí ani prípadnú novelu ústavy, o ktorej už hovorila opozícia. Podľa jeho slov by to znamenalo, že opozícia by nerobila nič iné, iba referendá o predčasných voľbách. "Bola by to nesystémová a populistická novela ústavy," uzavrel.Kolíková: Je dobré poznať rozhodnutie ÚS, k prípadnej zmene Ústavy treba diskusiu

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) po 21. schôdzi vlády SR 7. júla 2021 v Bratislave.
Foto: TASR - Martin Baumann

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) považuje za dobré, že poznáme rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR k otázke referenda o predčasných voľbách. Dodala, že ak by niekto chcel upraviť predčasné voľby cestou referenda v ústave, treba k tomu vážnu debatu. Kolíková zároveň odsudzuje, ak politici, ktorým sa nepáči rozhodnutie ÚS, vyzývajú ľudí k nepokojom a k nerešpektovaniu rozhodnutia ÚS.

"Myslím si, že je dobré, že poznáme rozhodnutie Ústavného súdu SR k otázke predčasných volieb. Niekto sa teší z výsledku, niekto môže byť z neho sklamaný. Každopádne, rozhodnutie ÚS je na mieste rešpektovať," povedala ministerka s tým, že ak sa nezmení právna úprava, či už na úrovni ústavy alebo neskôr zákona, aby upravil detaily, tak nie je na mieste zbierať podpisy pod referendum k predčasným voľbám.

Kolíková podčiarkla, že ak sa niekomu nepáči toto rozhodnutie a tento stav, je potrebné k tomu vyvolať zmenu právnej úpravy. "Ak by sme naozaj chceli upraviť predčasné voľby cestou referenda v ústave, treba k tomu vážnu debatu, za akých podmienok je to na mieste, rešpektujúc aj rozhodnutie Ústavného súdu. To znamená, že je určite potrebné si počkať aj na písomné vyhotovenie rozhodnutia a riadne sa oboznámiť s celým odôvodnením," uzavrela s tým, že práve to môže byť cestou, ako k tomu dospieť.

Strana SaS rozhodnutie ÚS rešpektuje, záväzne by však prijala i výsledok referendaKoaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu SR, že referendum o skrátení volebného obdobia nie je v súlade s ústavou a nemôže sa konať.

Liberáli zároveň upozornili, že v prípade, ak by referendum ÚS odobril, podriadili by sa jeho výsledku. "Boli sme pripravení považovať rozhodnutie občanov v referende za záväzné a podľa neho aj v parlamente hlasovať," uviedla strana SaS v tlačovom vyhlásení.

ÚS rozhodol, že otázka navrhovaného referenda o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR nie je v súlade s ústavou. Po neverejnom zasadnutí pléna Ústavného súdu (ÚS) SR o tom v stredu informoval predseda ÚS SR Ivan Fiačan. Na ÚS so žiadosťou o preskúmanie súladu s ústavou i ďalší postup v prípade platného referenda sa obrátila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Petíciu za referendum o predčasných voľbách podporilo viac ako 585.000 ľudí.