Quantcast
< sekcia Slovensko

M.Stuška: Príplatok za víkend zákonník nerieši, je na zamestnávateľovi

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Podľa opozičného politika I.Matoviča však zákonník práce neprikazuje zamestnávateľom platiť príplatky za prácu v sobotu a v nedeľu.

Bratislava 13. januára (TASR) - V súčasnosti otázku príplatkov za prácu v sobotu a nedeľu Zákonník práce nerieši a ponecháva ju na zamestnávateľov a kolektívne vyjednávanie a konkrétne dohody so zamestnancom. Uviedol to pre TASR hovorca Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Michal Stuška v reakcii na dnešný brífing opozičných poslancov Národnej rady SR OĽaNO-NOVA Igora Matoviča a Anny Verešovej.

Podľa Matoviča Slováci pracujú z členských krajín EÚ najviac v nedeľu. Zákonník práce v SR podľa neho neprikazuje zamestnávateľom platiť príplatky za prácu v sobotu a v nedeľu. "Predkladáme preto návrh zákona, aby ľudia mali v sobotu zo Zákonníka práce automaticky nárok na 50-% príplatok a v nedeľu automaticky na základe Zákonníka práce na 100-% príplatok za svoju prácu z priemernej mzdy zamestnanca," priblížil. Štát by podľa Matoviča toto opatrenie nestálo nič, z vyšších príjmov zamestnancov by naopak získal.

Štatistiky podľa Stušku ukazujú, že už dnes sa v sobotu a najmä v nedeľu vyplácajú mnohým zamestnancom aj príplatky. "Napokon, požiadavka, že by napríklad za nedeľu mal byť príplatok, nevyplýva ani z právnych predpisov EÚ či predpisov Medzinárodnej organizácie práce (MOP)," podčiarkol Stuška.

Seriózna diskusia cez média s niektorými opozičnými stranami a poslancami je "viac ako náročná". MPSVR podľa neho mrzí, že denne musí používať výraz "rýdzi populizmus" a komentovať politické, nie odborné vyhlásenia. "Kľúčová je otázka, prečo predstavitelia OĽaNO vo vláde a podiele na vedení ministerstva práce do roku 2012, a nie z opozície, neprinášali návrhy na ochranu zamestnancov," spýtal sa Stuška.

Naopak, s liberálnou novelou Zákonníka práce z roku 2011, ktorá významne oslabila pozície zamestnancov, mali podľa Stušku výhrady len v oblasti gastrolístkov. "Ani v inom prípade, keď navrhovali v nedeľu na pol dňa zatvoriť obchody, nenašli ani podporu kolegov z opozície," pripomenul.

"Dokonca, pán poslanec Matovič sa podpísal pod návrh, kde sa za sviatok mal platiť len 25-% príplatok, aj za nedeľu 25-%. Prečo navrhoval zníženie príplatku vo sviatok len na 25 %? A prečo navrhuje za nedeľu 100-% príplatok a nie potom aj za sviatok 100-%?," spýtal sa hovorca MPSVR. Podľa neho "skutočne, konzistentná diskusia možná nie je..."

Najzložitejšou kategóriou sociálneho dialógu a zmieru v tripatrite je podľa Stušku práve oblasť Zákonníka práce a všetkých súvislostí stretu záujmov zamestnávateľov a zamestnancov. "S čerstvým návrhom o zatvorení obchodov počas štátnych sviatkov napríklad prišli poslanci Smeru-SD, ako predkladatelia, tento týždeň prediskutovať ešte pred jeho predložením priamo so sociálnymi partnermi na pôdu tripartity," poznamenal.

"Ak si odmyslíme potrebu dialógu a reálnosť návrhu, otázkou ostáva aj zásadný cieľ myšlienky, ktorý by jednoznačne silne finančne motivoval zamestnancov uprednostňovať víkendovú prácu. Je prorodinné a správne takto vydierať zamestnancov, aby neboli cez víkend s deťmi a rodinami kvôli príplatkom? Dá sa konštatovať, že v takom prípade sú návrhy o nedeľnom zavretí obchodov a na druhej strane vyššej motivácii víkendovej práce protichodné," dodal Stuška.
Na archívnej snímke poslanec a šéf hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič.
Foto: TASR - Jakub Kotian


I. MATOVIČ: Z členských krajín EÚ Slováci pracujú v nedeľu najviacSlováci pracujú z členských krajín EÚ najviac v nedeľu. Najmenej pracujú v nedeľu Poliaci. Uviedli to dnes na tlačovej konferencii opoziční poslanci Národnej rady (NR) SR za OĽaNO-NOVA Igor Matovič a Anna Verešová. Podľa Matoviča Zákonník práce v SR neprikazuje zamestnávateľom platiť príplatky za prácu v sobotu a v nedeľu.

"Predkladáme preto návrh zákona, aby ľudia mali v sobotu zo Zákonníka práce automaticky nárok na 50-% príplatok a v nedeľu automaticky na základe Zákonníka práce na 100-% príplatok za svoju prácu z priemernej mzdy zamestnanca," priblížil. Štát by podľa neho toto opatrenie nestálo nič, z vyšších príjmov zamestnancov by naopak získal.

Podľa Verešovej v niektorých prevádzkach majú zamestnanci takéto víkendové príplatky, ale v mnohých nie. "Na Slovensku každý štvrtý muž a každá štvrtá žena chodí pravidelne do práce v sobotu, každý piaty muž a žena chodia do práce aj v nedeľu. Pravidelné pracovné víkendy sa týkajú teda oboch pohlaví," podčiarkla.

Nie je podľa nej výnimkou, že žene v strednom veku, ktorá chodí do práce v sobotu aj v nedeľu, zamestnávateľ nedáva žiaden príplatok za prácu počas víkendu. "Tieto situácie sa dotýkajú najmä regiónov, kde je málo práce, ako je Gemer, Spiš, Orava či Zemplín. Tam sa žena v strednom veku nikdy neodváži požiadať zamestnávateľa o príplatok za prácu počas soboty či nedele. Neodváži sa, má totiž napríklad desať rokov do dôchodku a vie, že ak o prácu príde, ďalšiu si len tak ľahko nenájde," dodala Verešová.