Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 8. jún 2023Meniny má Medard
< sekcia Slovensko

Iniciatíva chce lepšie podmienky pre matky, čo nemajú deti v jasliach

Ilustračné foto. Foto: TASR/Jozef Ďurník

Zástupcom iniciatívy sa nepáčia ani pripravované reformy na zvýšenie zamestnanosti matiek detí do troch rokov, vrátane plánu investovať viac ako 40 miliónov eur do budovania jaslí.

Bratislava 1. júna (TASR) - Zvýšenie rodičovského príspevku, zníženie daňovo-odvodového zaťaženia rodín s deťmi či zastavenie štátnych kampaní cielených na zvyšovanie zamestnanosti matiek malých detí žiadajú od vlády a premiéra Roberta Fica (Smer-SD) signatári výzvy Mama je lepšia ako jasle. Za 20 dní ju podporilo 15.000 ľudí a 40 rôznych organizácií. Mamičky ju dnes odovzdali na Úrade vlády SR.

"Nesúhlasíme s diskriminačnou politikou vlády, keďže na jasľovú starostlivosť dáva príspevok až do výšky 280 eur, pričom matkám, ktoré sa osobne starajú o deti, necháva rodičovský príspevok len vo výške 213,20 eura. To si naozaj štát cení osobnú starostlivosť mamy na mínus 66,80 eura? My, matky, sme predsa lepšie ako jasle," hovorí Renáta Ocilková z občianskeho združenia Ženy ženám.

Zástupcom iniciatívy sa nepáčia ani pripravované reformy na zvýšenie zamestnanosti matiek detí do troch rokov, vrátane plánu investovať viac ako 40 miliónov eur do budovania jaslí. "Dôsledkom bude len ďalšie odtrhanie malých detí od ich matiek, čo rozhodne nie je v ich najlepšom záujme ani v záujem Slovenska," skonštatovala matka Marta Glossová. Viac by podľa nej privítali podporu matiek na rodičovskej dovolenke a pri ich postupnom návrate do práce po jej skončení.

"V praxi to môže vyzerať tak, že štát mamu podporuje, aby šla do práce, keď má dieťa šesť mesiacov či jeden rok. Štát zabezpečí miesto v jasliach a dá jej vyšší príspevok. No keď bude mat dieťa tri roky, mama bude mať problém, lebo miesto v škôlke pre to dieťa nebude. To nedáva žiadnu logiku," zhrnula Eva Grey, mama štyroch detí. Ako poznamenala ďalšia z mamičiek Annamária Cerovská, možnosť starať sa o deti v prvých rokoch života závidia Slovensku aj v zahraničí.

Iniciatíva pripomína, že nesmeruje proti rodinám, ktorých deti chodia do jaslí, ale proti politike, ktorá preferuje jasle pred osobnou starostlivosťou matiek o deti. "Žiadame premiéra Roberta Fica, ako aj vládu, aby podporovali ten najlepší štart do života pre deti – mamu na plný úväzok. Oplatí sa to nám všetkým a najmä budúcim generáciám," uzavrela Ocilková.