< sekcia Slovensko

Inšpekcia obvinila dve policajtky a Ukrajinca z prevádzačstva

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Policajtky boli podľa rezortu súčasťou organizovanej skupiny.

Bratislava 2. novembra (TASR) - Policajti Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Ministerstva vnútra SR špecializovaného policajného tímu Hranica vykonali v piatok (29. 10.) akciu zameranú na dokumentovanie cezhraničnej trestnej činnosti. Obvinili a následne zadržali dve príslušníčky Policajného zboru služobne zaradené na Riaditeľstve hraničnej a cudzineckej polície Sobrance a jedného občana Ukrajiny. TASR o tom informovali z ministerstva vnútra.

Policajtky boli podľa rezortu členmi organizovanej skupiny, ktorá minimálne od roku 2019 zabezpečovala neoprávnene vstup na územie Slovenska a následne schengenského priestoru cudzím štátnym príslušníkom. "Pri akcii boli vykonané tri domové prehliadky, prehliadky nebytových priestorov a osobné prehliadky, pri ktorých boli nájdené viaceré dôkazy súvisiace s trestnou činnosťou," uviedli z ministerstva.

Policajtkám bolo vznesené obvinenie za trestné činy zneužívania právomoci verejného činiteľa a prevádzačstva, za ktoré im hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na sedem až desať rokov. Ukrajinca obvinili za trestný čin prevádzačstva. V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na sedem až desať rokov. "Na štátneho príslušníka Ukrajiny bol zároveň vyšetrovateľom ÚIS spracovaný návrh na väzbu, s ktorým sa Okresný súd Košice II stotožnil," podotkli z rezortu.