Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 17. júl 2024Meniny má Bohuslav
< sekcia Slovensko

Inšpekcia poukázala na pochybenia pri externých maturitných skúškach

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Hovorkyňa doplnila, že priebeh testovania narúšalo i napríklad nedodržanie pokynov pri práci s nahrávkami alebo nekorektné a neúplné zadávanie pokynov týkajúcich sa samotnej práce s testami.

Bratislava 19. júna (TASR) - Štátna školská inšpekcia (ŠŠI) poukázala na viaceré pochybenia činnosti školských koordinátorov a administrátorov, ale aj predsedov predmetových maturitných komisií pri externých maturitných skúškach. V aktuálnom školskom roku vykonala kontrolu na 45 gymnáziách a 69 stredných odborných školách. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠŠI Katarína Matejková.

"Medzi najzávažnejšie nedostatky patrí napríklad nedodržanie času začiatku testovania stanoveného v harmonograme či nedodržanie stanoveného času na doručenie a rozdanie zadaní," uviedla hlavná školská inšpektorka Alžbeta Štofková Dianovská. Ako zdôraznila, aby boli maturitné skúšky skutočne objektívne, dodržiavanie pokynov je viac než potrebné.

Hovorkyňa doplnila, že priebeh testovania narúšalo i napríklad nedodržanie pokynov pri práci s nahrávkami alebo nekorektné a neúplné zadávanie pokynov týkajúcich sa samotnej práce s testami. Rovnako aj nevypnutie mobilného telefónu. Na objektivitu testovania podľa nej mohlo mať vplyv tiež prerušenie oddeľovania odpoveďových hárkov od kópií alebo neprítomnosť žiakov a administrátora v učebni počas zverejňovania zadaní.

"Tieto zistenia nie sú novinkou, práve, naopak, rovnaké problémy sa nám potvrdzujú každoročne. Preto opäť prízvukujem naše odporúčania riaditeľom škôl, a to zabezpečiť školského koordinátora, ktorý bude zodpovedne plniť všetky úkony spojené s externou časťou a písomnou formou internej časti maturitnej skúšky a zabezpečiť ich priebeh v súlade s pokynmi," dodala Štofková Dianovská.

Viac informácií k zisteniam je v správe o Stave realizácie externej časti a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky na gymnáziu a strednej odbornej škole v Slovenskej republike v školskom roku 2023/2024.