< sekcia Slovensko

IOM: Od vstupu do EÚ je počet cudzincov žijúcich v SR sedemkrát vyšší

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Od roku 2009 je IOM národným kontaktným bodom Európskej migračnej siete na Slovensku.

Bratislava 22. októbra (TASR) - Od vstupu Slovenska do Európskej únie v roku 2004 narástol počet cudzincov žijúcich v SR sedemnásobne, a to z 22.108 na 152.902. Uviedla to vedúca Úradu Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) v SR Zuzana Vatráľová s tým, že s rastúcim počtom cudzincov sa zvyšuje aj potreba služieb organizácie. "Len Migračné informačné centrum IOM za 15 rokov svojej činnosti pomohlo už vyše 53.000 cudzincom,“ spresnila.

IOM má zastúpenie na Slovensku od roku 1996. Počas svojej 25-ročnej činnosti asistovala organizácia 1700 migrantom pri bezpečnom návrate zo Slovenska domov. Cez svoje Migračné informačné centrum IOM poskytla komplexné integračné poradenstvo v hlavných oblastiach života na Slovensku a pomohla sa vrátiť a opätovne sa začleniť do svojho života takmer 140 obetiam obchodovania s ľuďmi.

Od roku 2009 je IOM národným kontaktným bodom Európskej migračnej siete na Slovensku. Zároveň od tohto roku sa v spolupráci s vládou Slovenskej republiky a Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov podieľa na presídľovaní utečencov cez núdzové tranzitné centrum v Humennom do bezpečných krajín.

IOM realizuje tiež výskumy a prispieva k tvorbe migračných politík, národných stratégií a schém. "Najnovšie sme uskutočnili výskum o pracovnej mobilite do SR, ktorý sme využili pri tvorbe schémy pracovnej mobility pre SR. Svoju expertízu využívame tiež na budovanie kapacít pracovníkov štátnej a verejnej správy, organizácií aj podnikateľského sektora," spresnila Vatráľová. V septembri pre zamestnávateľov realizovali školenie o zamestnávaní cudzincov na Slovensku a v oblasti prevencie obchodovania s ľuďmi vyškolili ďalších 56 odborníkov, ktorí pracujú s ohrozenými skupinami obyvateľstva.

V decembri 2021 uplynie 75 rokov od vzniku IOM. Organizácia bola založená v Ženeve na pomoc miliónom vysídlených osôb, utečencov a migrantov v Európe po druhej svetovej vojne. V súčasnosti má 174 členských štátov a v spolupráci s partnermi pokrýva širokú škálu migračných otázok vo všetkých častiach sveta. V septembri 2016 sa IOM stala súčasťou systému Organizácie Spojených národov.