Quantcast
< sekcia Slovensko

V procese s Ivanom B. by mal opätovne vypovedať exšéf SIS

Jozef Magala, archívne foto Foto: TASR/Pavel Neubauer

Magala už raz pred súdom v tomto prípade pred rokmi vypovedal, keď odmietol, žeby Ivan B. bol príslušníkom SIS.

Bratislava 1. septembra (TASR) - Pred senátom Okresného súdu Bratislava I bude v stredu 2. septembra pokračovať proces v kauze s obžalovaným podnikateľom a bývalým štátnym úradníkom ministerstva privatizácie Ivanom B. Ten údajne od roku 1998 vymáhal peniaze v mene exlídra ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara a už v novembri 2009 ho Okresný súd Bratislava I odsúdil na desaťročný trest.

Pred súdom by mal vypovedať exšéf Slovenskej informačnej služby (SIS) Jozef Magala a jeden znalec. Obaja sa na posledné pojednávanie nedostavili. Magala už raz pred súdom v tomto prípade pred rokmi vypovedal, keď odmietol, žeby Ivan B. bol príslušníkom SIS. Zákonný sudca Juraj Mihál nevylúčil, že po oboch výpovediach ukončí dokazovanie, prednesú sa záverečné reči a vynesie sa opätovne rozsudok.

Ivan B. strávil istý čas v júni 2014 v cele policajného zaistenia. Sudca Okresného súdu Bratislava I na začiatku februára toho istého roku vydal na neho príkaz na zatknutie, keďže sa obžalovaný nedostavoval na pojednávania. V júni 2010 odvolací Krajský súd v Bratislave napadnutý rozsudok v prípade Ivana B. zrušil v celom rozsahu a vec vrátil súdu prvého stupňa, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prerokoval a rozhodol. Na desaťročný nepodmienečný trest odňatia slobody odsúdil Ivana B. už 18. novembra 2009 trojčlenný senát Okresného súdu Bratislava I.

Podľa obžaloby sa Ivan B. predstavil poškodenému podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi ako príslušník SIS a ponúkal mu pomoc a ochranu v komunálnych voľbách, ak mu zaplatí. Na ďalších stretnutiach mal žiadať od Kočnera ďalších 33.194 eur, avšak potom už peniaze vymáhal aj v mene Mečiara. Po zaplatení by Kočner "už nikdy nemal mať problémy". Podnikateľ mu peniaze odmietal odovzdať a dožadoval sa stretnutia s Mečiarom. V októbri 2006 zvýšil obžalovaný požadovanú sumu na 165.970 eur a Kočnerovi sa vyhrážal zverejnením kompromitujúcich informácií z obdobia jeho kandidatúry na post primátora hlavného mesta.

Ďalšou osobou, ktorú mal Ivan B. vydierať, bol podnikateľ Igor Klátik. V rokoch 2005 a 2006 mu mal poslať niekoľko desiatok výhražných sms správ a žiadal od neho milión dolárov, neskôr sumu znížil na 500.000 dolárov. Aj tieto peniaze od poškodeného vymáhal v mene šéfa ĽS-HZDS, údajne preto, že Klátik "nezaplatil za privatizáciu".