Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 25. jún 2024Meniny má Olívia a Tadeáš
< sekcia Slovensko

PRIESKUM: Je priestor, aby medzi mladými rástla podpora kotlebovcov

Ilustračné foto Foto: TASR/Bohdan Kopčák

Pri prezentácii výsledkov prieskumu Mladí ľudia v kyberpriestore – šance a riziká pre demokraciu na to poukázal autor výskumu a analytik Inštitútu pre verejné otázky Marián Velšic.

Bratislava 8. decembra (TASR) - Priestor, aby medzi mladými ľuďmi rástla podpora pre taký politický subjekt, akým je Ľudová strana Naše Slovensko (ĽS NS), určite je. Pri prezentácii výsledkov prieskumu Mladí ľudia v kyberpriestore – šance a riziká pre demokraciu na to poukázal autor výskumu a analytik Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Marián Velšic.

S programom, aktivitami i konkrétnymi krokmi strany podľa neho sympatizuje viac ako tretina respondentov vo veku 18 až 39 rokov, ktorých v prieskume oslovili. "Ak dáme 34 percent sympatizantov do súvislosti s potenciálnymi volebnými preferenciami, ktoré sa v prípade Kotlebovej strany v tomto prieskume pohybujú okolo 23,5 percenta, vidíme, že priestor na zvýšenie podpory takéhoto politického subjektu u mladých existuje," povedal Velšic.

Ešte výraznejšie sympatie generujú niektoré návrhy a postoje ĽS NS. "Dve tretiny mladých respondentov sa stotožňujú s populistickými myšlienkami znížiť počet poslancov v NR SR zo 150 na 100 (70 percent opýtaných) či znížiť sociálne dávky Rómom (66 percent)," uviedol Velšic, podľa ktorého svoje auditórium však majú aj návrhy ako poriadkové hliadky vo vlakoch (37 percent), vystúpenie SR z EÚ a vytvorenie domobrany (30 percent) či vystúpenie SR z NATO (26 percent).

ĽS NS je spolu so stranou SaS politickým subjektom, ktorý v porovnaní s preferenciou v období marcových parlamentných volieb najviac rástol. Z 18,1 percenta na 23,5 percenta, v prípade SaS to bolo z 18,1 na 23,4 percenta. "Obe strany zosilneli na úkor iných, zväčša parlamentných strán," skonštatoval Velšic. Okrem týchto dvoch subjektov rástla už len SNS (zo 6,3 na 10,4 percenta). Ešte pred národniarmi sa v preferencii mladých ľudí z prieskumu IVO ocitli napriek poklesu OĽaNO-NOVA (z 13,4 na 11,7 percenta) a Smer-SD (z 13,6 na 11,5 percenta).

Prieskum zameraný na správanie mladých ľudí na internete i preferenciu vyhľadávaných tém preukázal, že 51 percent z nich sleduje politicko-spoločenské dianie pravidelne, 45 percent ho sleduje aspoň jednu hodinu denne, 19 percent z toho viac ako dve hodiny. Mladí sa najviac zaujímajú o zahranično-politické udalosti (73 percent) a environmentálnu tematiku (70 percent). Takmer dve tretiny opýtaných deklarovali aj záujem o vnútropolitické udalosti (60 percent), otázku migrácie (64 percent), ľudskoprávnu tematiku (62 percent) či tematiku korupcie a klientelizmu v spoločnosti (59 percent).

Prieskum takisto odhalil, že väčšina mladých toleruje existenciu konšpiračných webov. Až 84 percent opýtaných zastáva názor, že takéto weby majú právo na existenciu na základe ústavou zaručenej slobody slova a prejavu. Za alternatívu voči tradičným médiám, ktorá vyvažuje názorové spektrum, považuje konšpiračné weby 73 percent respondentov. Ako zdroj demagógie, klamstiev a nepodloženého obviňovania vníma tieto stránky 55 percent respondentov.

Zber dát v prieskume, ktorý IVO uskutočnil s podporou Nadácie ESET, sa realizoval v septembri tohto roku v spolupráci s agentúrou FOCUS. V prieskume oslovili celkovo 1083 respondentov vo veku 18 až 39 rokov.