Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

Sociologička: Slováci výrazne kritickejšie hodnotia stav politiky

Na archívnej snímke slovenská vlajka a Bratislavský hrad, foto z archívu. Foto: TASR - Martin Baumann

Takmer tri štvrtiny Slovákov podľa Bútorovej zastávali začiatkom tohto roka názor, že sa spoločnosť vyvíja nesprávnym smerom.

Bratislava 4. augusta (TASR) – Slováci výrazne kritickejšie hodnotia stav politiky a kvality demokracie. Hlavný problém videli vlani v neefektívnom fungovaní vlády a nejednotnosti vládnej koalície, ako aj v chaotickej a nepresvedčivej komunikácii vládnych rozhodnutí. Poukazuje na to sociologička Zora Bútorová v publikácii Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Pravicový extrémizmus na Slovensku: výzva pre demokraciu a európske hodnoty.

Poukázala, že takmer tri štvrtiny Slovákov zastávali začiatkom tohto roka názor, že sa spoločnosť vyvíja nesprávnym smerom. Názor prevažoval podľa nej medzi prívržencami všetkými politických strán okrem dvoch zo štvorice vládnych strán, OĽANO a SaS. "Pritom najväčší, takmer bezvýhradný pesimizmus prejavovali stúpenci oboch extrémistických strán Republiky a ĽSNS, ako aj Smeru-SD," uviedla sociologička. Priblížila, že frustrácia verejnosti odrážala komplikovanú situáciu v krajine počas vrcholu tretej vlny pandémie či ruskú agresiu na Ukrajine.

Ľudia minulý rok podľa nej považovali za najpálčivejšiu tému pandémiu ochorenia COVID-19 a dôsledky. "Konštantne vysoké miesto v rebríčku naliehavosti si udržal problém fungovania zdravotníctva," povedala Bútorová. Priblížila, že problém životnej úrovne a sociálnych istôt, ktorý sa dlhodobo umiestňoval na poprednej pozícii, ustúpil vlani do pozadia. "Aby prepukol v plnej sile začiatkom roka 2022 v súvislosti s blížiacou sa infláciou a zvyšovaním životných nákladov," doplnila.

Pesimizmus a pocit bezvýchodiskovosti podľa nej umocňovalo aj presvedčenie verejnosti, že ľudia patriaci do rôznych spoločenských skupín majú nerovné šance na dôstojný život a spoločenský úspech.

"Najpriaznivejšie hodnotili svoje postavenie obyvatelia Bratislavského kraja a najkritickejšie obyvatelia Košického kraja," zhodnotila Bútorová. Upozornila, že frustrácia obyvateľov zložená na ich presvedčení o horšom postavení a šanciach oproti priemeru Slovenska sa zvyšuje smerom od západu na východ Slovenska.