Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. marec 2024Meniny má Albín
< sekcia Slovensko

Budaj navrhne prehodnotiť súťaž na dodávateľa plynových kotlov

Na snímke minister životného prostredia SR Ján Budaj. Foto: TASR - Jakub Kotian

Výzvu na 35 miliónov eur vyhlásil minulý rok Budajov predchodca László Sólymos.

Bratislava 22. mája (TASR) – Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) navrhne prehodnotiť a zrušiť súťaž na dodávateľa plynových kotlov, ktoré mali byť dodané do domácností v rámci kotlovej dotácie. "Nastavenie súťaže bolo podľa môjho názoru nerealistické a chybné," povedal v rozhovore pre TASR.

Do súťaže sa prihlásili dvaja uchádzači. Jeden bol zo súťaže vyradený a druhý ju vyhral. Budaj podotkol, že nevie o tom, že by sa výherca v minulosti zaoberal témou kotlov a kúrenia. Výhra je tak podľa neho zvláštna.

Výzvu na 35 miliónov eur vyhlásil minulý rok Budajov predchodca László Sólymos. "Plán znižovania emisií z nízkych zdrojov je veľmi dobrý. Kotly nanútené ministerstvom a namontovanie firmou je neobvyklý, neštandardný proces. Nikdy to nikto takto nerobil," poznamenal minister. Dodal, že dotáciu považuje za politické predvolebné gesto.

Envirorezort po vyhlásení predpokladal, že prvé výmeny kotlov by sa mohli realizovať tento rok v lete. Občan by sa musel preukázať, že používal kotol na tuhé palivo a prípadne ho zlikvidoval. Na jednu domácnosť by bol poskytnutý príspevok 3000 eur. Výmena kotlov súvisí s kvalitou ovzdušia. Spaľovanie tuhého paliva podľa ministerstva predstavuje pre ovzdušie veľkú záťaž.