Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. júl 2024Meniny má Jakub
< sekcia Slovensko

J. Krúpa navrhuje zvolať mimoriadny výbor k situácii v polícii

Na archívnej snímke Juraj Krúpa. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Odborový zväz policajtov v SR vyzval minulý týždeň vedenie rezortu vnútra, aby riešilo situáciu v Policajnom zbore.

Bratislava 24. júna (TASR) - Poslanec Národnej rady (NR) SR Juraj Krúpa (SaS) navrhuje zvolať mimoriadne zasadnutie parlamentného brannobezpečnostného výboru k situácii v Policajnom zbore. Prizvať chce ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD), policajného prezidenta Ľubomíra Soláka a predstaviteľov policajných odborov.

"Aby sme o tejto situácii mohli diskutovať konečne otvorene. Tak, aby aj poslanci, ktorí sú členmi brannobezpečnostného výboru, mali dostatočné informácie, čo všetko sa tam v pozadí deje, kto zlyháva, prečo zlyháva," načrtol Krúpa na pondelňajšej tlačovej konferencii.

Odborový zväz policajtov v SR vyzval minulý týždeň vedenie rezortu vnútra, aby riešilo situáciu v Policajnom zbore. Upozornil na zlé podmienky ako napríklad stav policajných budov či staré odevy, ale aj nevyhovujúce platové ohodnotenie. Svoj postoj chcú policajti deklarovať čiernou stužkou na zápästí. K iniciatíve sa pridal aj Nový odborový zväz polície a Odborový zväz Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS).

Ministerstvo vnútra (MV) SR uviedlo, že absolútnou prioritou pre rezortného šéfa je skvalitniť a vytvoriť konečne dôstojné a adekvátne pracovné podmienky pre všetkých príslušníkov slúžiacich v Policajnom zbore. Poznamenalo však, že roky zanedbávaný stav v polícii sa nedá vyriešiť okamžite. Rovnako poukázalo na niektoré realizované či pripravované kroky, ako sú polročné motivačné odmeny, rekonštrukcia policajných staníc či nová koncepcia vozového parku policajtov.