< sekcia Slovensko

VIDEO J. Naď: Medzinárodné letecké dni SIAF tento rok nebudú

Na snímke statická ukážka vrtuľníka MI-24 Vzdušných síl ČR počas Medzinárodných leteckých dní SIAF 2019 na leteckej základni Sliač 3. augusta 2019, archívne foto. Foto: TASR - Ján Krošlák

Štoksa priblížil, že alternatívny online program by mal pozostávať zo šiestich hodín nonstop vysielania a prístupný bude zdarma.

Bratislava 2. júna (TASR) - Medzinárodné letecké dni SIAF tento rok nebudú. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) na utorkovej tlačovej konferencii spolu s riaditeľom SIAF-u Hubertom Štoksom. Letecké dni sa rozhodli zrušiť v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Štoksa doplnil, že ako náhradu pripravujú internetový live stream na sociálnych sieťach s ukážkami toho najlepšieho z doterajších ročníkov a so štúdiom s viacerými hosťami.Naď zdôraznil, že ho mrzí zrušenie leteckých dní SIAF. "Chceli sme ich urobiť naozaj veľkolepé," povedal a pripomenul, že malo ísť o desiaty ročník podujatia a chceli si na ňom pripomenúť aj výročie konca druhej svetovej vojny.

Poukázal na nepriaznivú epidemiologickú situáciu a na fakt, že SIAF každoročne navštívi množstvo ľudí. Dodal, že organizácia bola po obsahovej stránke ovplyvnená aj situáciou v zahraničí, pretože viacerí partneri mohli ponúknuť len statické ukážky. "Nemá význam robiť polovičné riešenia," poznamenal.

Na snímke riaditeľ Medzinárodných leteckých dní SIAF Hubert Štoksa počas tlačovej konferencie na rezorte obrany v Bratislave v utorok 2. júna 2020. Medzinárodné letecké dni SIAF tento rok nebudú. Letecké dni sa rozhodli zrušiť v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Štoksa priblížil, že alternatívny online program by mal pozostávať zo šiestich hodín nonstop vysielania a prístupný bude zdarma. V pripravovanom štúdiu by chceli predstaviť prácu profesionálnych pilotov či akrobatov. Dodal, že do programu chcú zaradiť aj skupinu Biele albatrosy. "Je to taká malá náplasť, verím, že to bude dosť kvalitný live stream," poznamenal Štoksa."Pre nás je to ekonomicky dosť zlé, pretože vieme, že do konca roka nezorganizujeme žiadne podujatie," doplnil Štoksa v súvislosti s pandémiou. Pomôcť bude podľa jeho slov musieť štát, aby prežili do budúceho roka a mohli v plnej miere organizovať ďalšie podujatia.

Keďže sa bude na Letisku Sliač budúci rok uskutočňovať rekonštrukcia, podľa Naďových slov už pracujú na analýzach a výbere alternatívneho miesta. Jednou z alternatív by mohlo byť Dopravné letecké krídlo Kuchyňa. Naď však zdôraznil, že aj toto letisko by malo prejsť rekonštrukciou, preto je potrebné počkať na výsledky všetkých analýz.

Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) počas tlačovej konferencie na rezorte obrany v Bratislave v utorok 2. júna 2020. Medzinárodné letecké dni SIAF tento rok nebudú. Letecké dni sa rozhodli zrušiť v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


V súvislosti s rekonštrukciou letiska minister deklaroval záujem dokončiť práce do letnej sezóny 2023. Podľa vlastných slov očakáva, že sa čoskoro dohodnú aj s agentúrou NSPA NATO, ktorá robí podobné opravy vo svete a dokáže zabezpečiť špičkových odborníkov. Dodal, že do veľkej časti budú musieť náklady sanovať z rozpočtu rezortu. Bývalá vláda síce podľa jeho slov vo svojom uznesení napísala, že vyčlení 55 miliónov eur na tento účel, no financie neprišli. Túto sumu označil Naď za hrubý odhad a podotkol, že sa pri nej neurobil ani realizačný plán. Deklaroval tiež záujem aj za cenu kompromisov zachovať civilné lety na Sliači.

Koncom roka 2023 by mali prísť aj stíhačky F-16. V súvislosti s ich nákupom minister povedal, že situácia sa pohla. Podľa jeho slov je potrebné už len podpísať dohodu na zásadnej zmene vo financovaní stíhačiek.