Quantcast
< sekcia Slovensko

J. Naď: Mier je jednou z najvzácnejších komodít

Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO). Foto: TASR - Pavol Zachar

Medzinárodný deň mierových síl OSN, 29. máj, pripomína prvú misiu medzinárodného spoločenstva z roku 1948 na Blízkom Východe.

Bratislava 29. mája (TASR) - Slovenská republika je súčasťou mierových síl Organizácie Spojených národov (OSN) od svojho vzniku. Za 29 rokov sa v doposiaľ 16 misiách pod vlajkou OSN vo svete vystriedali už tisícky slovenských vojakov. Pri príležitosti nedeľného Medzinárodného dňa mierových síl OSN minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) uviedol, že mier je jednou z najvzácnejších komodít. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

"Súčasnosť na plnej čiare potvrdzuje, že mier nie je samozrejmosť, práve naopak. Ide o jednu z najvzácnejších komodít. Slovensko je preto hrdým prispievateľom k jeho budovaniu pod záštitou OSN a sme odhodlaní byť súčasťou mierového úsilia a budovania bezpečnosti ako súčasť OSN, ale tiež Európskej únie a Severoatlantickej aliancie po boku spojencov aj naďalej – aktívne a zodpovedne," uviedol Naď. Zároveň poďakoval všetkým vojakom z radov Ozbrojených síl (OS) SR, ktorí sú alebo boli súčasťou mierových síl.

Aktuálne pôsobí 240 slovenských vojakov v mierovej misii OSN - UNFICYP na Cypre. Podľa hovorkyne rezortu obrany majú za cieľ zabrániť obnoveniu bojov medzi cyperskými Grékmi a Turkami, zabezpečiť dodržiavanie prímeria, prispievať k obnove a udržaniu práva a poriadku na ostrove a vykonávať humanitárne úlohy.

Ďalší dvaja príslušníci OS SR pôsobia ako vojenskí pozorovatelia v najstaršej mierovej misii OSN - UNTSO na Golanských výšinách v Sýrii. Podieľajú sa tam na monitorovaní prímeria a dohliadaní plnenia dohôd o prímerí v regióne. Príslušníci OS SR sú neozbrojení a plnia svoje úlohy v súlade so zásadou nestrannosti.

Mierové sily OSN sú nasadzované výhradne na základe mandátu schváleného Valným zhromaždením OSN a Bezpečnostnej rady OSN. Tento mandát im zároveň stanovuje podmienky nasadenia, a teda aj ich právomoci.

Medzinárodný deň mierových síl OSN, 29. máj, pripomína prvú misiu medzinárodného spoločenstva z roku 1948 na Blízkom Východe.