< sekcia Slovensko

J. Naď: Obranné výdavky 2 % HDP asi nedosiahneme ani v tomto období

Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO). Foto: TASR - Jakub Kotian

Slovensko sa zaviazalo v rámci NATO dosiahnuť výdavky na obranu vo výške dvoch percent HDP do roku 2024.

Bratislava 14. októbra (TASR) - Obranné výdavky na rok 2022 na úrovni 1,8 percenta HDP sú rozumným kompromisom. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) to uviedol po tom, ako vláda vo štvrtok schválila návrh rozpočtu na budúci rok. Zároveň pripustil, že obranné výdavky vo výške dvoch percent HDP sa pravdepodobne nedosiahnu ani v tomto volebnom období.

"Pôvodne sme mali plánované výdavky na úrovni 1,86 percenta HDP a teda na budúci rok budeme musieť počítať s menšími výdavkami, ako sme pôvodne chceli a plánovali," skonštatoval Naď na sociálnej sieti. Vzhľadom na finančnú kondíciu po bývalých vládach i dôsledkoch pandémie na verejné financie však hovorí o rozumnom kompromise.

"Obranné výdavky vo výške 2 percentá HDP na obranu pravdepodobne nedosiahneme ani v tomto volebnom období, čo ma veľmi mrzí, ale dôležité je, aby sme sa k tejto méte aspoň približovali. To sa dnes schváleným obranným rozpočtom podarilo," dodal.

Slovensko sa zaviazalo v rámci NATO dosiahnuť výdavky na obranu vo výške dvoch percent HDP do roku 2024. Ako sa uvádza v návrhu rozpočtu, vlani SR splnila tento cieľ NATO, avšak najmä kvôli bezprecedentnému poklesu HDP.