Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. december 2023Meniny má Oto
< sekcia Slovensko

J. PAŠKA: SNS protestuje proti Orbánovým vyjadreniam o autonómii

Prvý podpredseda strany Slovenskej národnej strany (SNS) Jaroslav Paška počas tlačovej konferencie po 19. mimoriadnom sneme SNS 6. septembra 2014. Foto: TASR/Branislav Račko

Slovenská národná strana (SNS) rozhodne protestuje proti vyjadreniu maďarského premiéra Viktora Orbána, pre ktorého je autonómia maďarských menšín kľúčovou záležitosťou jeho zahraničnej politiky.

Bratislava 11. marca (TASR) - Slovenská národná strana (SNS) rozhodne protestuje proti vyjadreniu maďarského premiéra Viktora Orbána, pre ktorého je "autonómia maďarských menšín kľúčovou záležitosťou jeho zahraničnej politiky". Pre TASR to vyhlásil prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška.

"SNS už dlhší čas upozorňuje na nebezpečné provokácie Viktora Orbána, ktorý pod zámienkou obhajovania menšinových práv opakovane vyvoláva politické napätie a atakuje zvrchovanosť susedných štátov,"
konštatoval Paška.Maďarský premiér v pondelok 9. marca na stretnutí s maďarskými veľvyslancami vyhlásil, že aj keď sa vo vzťahoch so susedmi Maďarsko musí sústrediť na oblasť spolupráce, úsilie o autonómne postavenie Maďarov v okolitých štátoch musí ostať kľúčovou záležitosťou maďarskej zahraničnej politiky.

"Zasahovaním do zvrchovanosti Slovenskej republiky boli aj výzvy maďarského predsedu vlády na registráciu zahraničných Maďarov pre jeho parlamentné voľby. Tieto jeho výzvy, adresované aj slovenským občanom maďarskej národnosti, súčasne vyzývali na porušovanie slovenských zákonov," tvrdí Paška.

SNS tiež upozorňuje na fakt, že Orbánovo udeľovanie maďarského štátneho občianstva bez oficiálneho poskytnutia zoznamu "nových" maďarských občanov slovenskej strane eliminuje viaceré platné legislatívne opatrenia Slovenskej republiky. "V dôsledku utajenia svojho 'nového' maďarského občianstva môžu totiž títo občania na Slovensku napríklad pôsobiť v takých pozíciách, ktoré sú z bezpečnostných dôvodov cudzím štátnym príslušníkom neprístupné," zdôraznil.

"SNS zároveň pripomína, že maďarský premiér na svoje expanzívne ciele využíva aj niektoré slovenské politické strany fungujúce na etnickom princípe. SNS už niekoľkokrát vyzvala predstaviteľov týchto strán, aby sa v záujme pokojného spolunažívania v našom spoločnom štáte rozhodne dištancovali od Orbánových iniciatív na reorganizáciu územnej správy južného Slovenska podľa jeho predstáv,"
uviedol Paška. "V niektorých prípadoch sa nám zdá, akoby predstavitelia týchto strán neboli slovenskí politici s maďarskou národnosťou, ale politici Maďarska," dodal.

SNS v tejto súvislosti opäť vyzýva vládu Slovenskej republiky, aby "jasným určením mantinelov vo vzťahu k Budapešti zamedzila akýmkoľvek snahám maďarských politikov o destabilizáciu pomerov v našej krajine a rozbíjaniu jej zvrchovaného územia presadzovaním rozličných foriem autonómnej etnickej správy".

"Možno sa niekomu zdá, že obavy SNS sú zbytočné, keďže žijeme v 21. storočí a sme členmi Európskej únie. Udalosti u našich východných susedov, zoskupovanie vojenských síl v Pobaltí a vo východnej Európe nás však utvrdzujú v presvedčení, že ani 21. storočie, ani členstvo v EÚ a NATO nás nemusí uchrániť od expanzívnych chúťok rozličných politických dobrodruhov," uzatvoril.

Autonómia je kľúčovou záležitosťou maďarskej zahraničnej politiky, vyhlásil 9. marca v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, podľa ktorého však prioritou vo vzťahu k susedným krajinám je spolupráca.

Podľa agentúry MTI Orbán na mimoriadnej schôdzke s maďarskými veľvyslancami v reakcii na jednu z otázok diplomatov povedal, že autonómia (Maďarov v krajinách susediacich s Maďarskom) je kľúčovou záležitosťou.

"Teraz sa však vo vzťahoch so susedmi musíme sústrediť na oblasti spolupráce,"
zdôraznil premiér.

Spoluprácu v rámci krajín strednej Európy označil Orbán za prioritnú v rámci maďarskej zahraničnej politiky. "Tá spolupráca je pre Maďarsko takmer rovnako dôležitá ako jeho vlastné záujmy," dodal.